07.04.2017/12:45

Polacy wydadzą na świąteczne zakupy od 100 do 300 a nawet 500 zł na rodzinę

Polacy będą jeść na święta żurek, białą kiełbasę, faszerowane jajka i wielkanocną babkę. Tylko jedna piąta planuje wyjazd turystyczny. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Payback ponad 40% rodzin zamierza przeznaczyć na święta od 100 do 300 zł, a co trzecia wyda kwotę w granicach 300 do 500 zł.

Trzy czwarte osób planuje obchodzić tegoroczne święta w zaciszu domowym. Polacy, którzy zamierzają spędzić Wielkanoc poza domem, najczęściej planują wyjazd na całe święta do rodziny (40%) lub odwiedzenie najbliższych mieszkających w pobliżu (34%). Co piąta osoba natomiast ma w planach wyjazd turystyczny.

Na większe przedświąteczne zakupy wybiera się ponad 60% osób zapytanych przez Payback. Najwięcej ankietowanych (42%) planuje wydać na nie między 100 a 300 zł. Co trzecia osoba przeznaczy na przedświąteczne zakupy kwotę w granicach 300-500 zł. Pieniądze powędrują głównie do kas dyskontów (50%) oraz hiper- i supermarketów (37%). Prawie połowa Polaków stara się jednak nie popadać w przedświąteczną gorączkę zakupów i próbuje oszczędzać na wielkanocnych wydatkach. W tym celu większość osób chodzi na zakupy z listą (68%), przygotowuje wcześniej spis potraw do przygotowania i listę brakujących do nich składników (55%). Innym sposobem Polaków na zaoszczędzenie pieniędzy jest kupowanie na promocjach i wyprzedażach (52%) oraz wybieranie tańszych produktów, np. marek własnych sklepów (36%). Może m.in. dzięki tym metodom prawie wszyscy Polacy (93%) pokrywają wydatki związane z Wielkanocą z bieżącego budżetu. Pozostałe osoby wspierają się zgromadzonymi oszczędnościami (55%) oraz środkami z karty kredytowej (30%).

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Payback kupowanie prezentów pozostaje nadal typowo bożonarodzeniowym zwyczajem. Tylko co czwarta osoba deklaruje zakup podarków dla najbliższych z okazji Wielkanocy. W tym czasie obdarowywane są przede wszystkim dzieci (75%) oraz partnerzy i partnerki (40%). Nie dziwi więc, że ankietowani planują przede wszystkim zakup słodyczy (57%), zabawek (52%) oraz kosmetyków (34%). Najwięcej osób (36%) planuje przeznaczyć na ten cel 50-100 zł. Co trzecia osoba chce wydać kwotę między 100 a 200 zł.

Wielkanoc to przede wszystkim liczne tradycje znane od pokoleń i kultywowane do dziś. Prawie 90% Polaków zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, a 76% osób dzieli się jajkiem z rodziną. Blisko 80% ankietowanych święci pokarmy w Wielką Sobotę, a nieco ponad 60% osób przestrzega postu w Wielki Piątek. Kultywowane są także takie tradycje jak oblewanie wodą innych osób w Lany Poniedziałek (57%) czy malowanie pisanek (55%). Wydaje się natomiast, że do lamusa odchodzi wysyłanie świątecznych kartek. Tę tradycję podtrzymuje nieco ponad 30% osób zapytanych przez Payback.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Klient 21.11.2017

    Na rodzinę czy na osobę???

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.