26.11.2020/08:45

Polacy wypłacają coraz więcej gotówki w obawie przed pandemią

W październiku mieliśmy do czynienia z największym od kwietnia wzrostem obiegu gotówki po za kasami banku. Dla konsumentów wypłata gotówki ma być zabezpieczeniem na niepewne czasy pandemii.

Wartość gotówki w obiegu po za bankami wyniosła ok. 8 mld, co i tak jest wynikiem mniejszym niż w kwietniu, gdy ten wskaźnik poszybował do poziomu ok. 26 mld – wynika z danych Banku Pekao. Jak podkreśla portal money.pl, sam wzrost gotówki w obiegu nie jest niczym niezwykłym, jednak w obecnej sytuacji mamy do czynienia z gwałtownym przyspieszeniem. Zanotowano bowiem przyrost 7-krotnie większy niż średnia.

Eksperci twierdzą, że wynika to z chęci zabezpieczenia się. Sugerują też, że mogą być one wydawane na niekoniecznie legalne rzeczy – np. coraz modniejsze wyjazdy służbowe, które w rzeczywistości są zwykłymi wypadami urlopowymi. Zaznaczają jednocześnie, że zwiększone wypłaty nie powinny znacząco wpłynąć na kondycję sektora bankowego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.