04.07.2013/10:14

Polacy znów piją więcej

Polacy wracają do alkoholu, po którym są coraz bardziej agresywni – ostrzega „Rzeczpospolita”, która dotarła do sprawozdania z wykonania ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Według Ministerstwa Zdrowia, w Polsce został zahamowany krótki okres spadku spożycia alkoholu. Znów zaczęło ono rosnąć. Każdy mieszkaniec Polski, wliczając w to starców i niemowlaki, pije rocznie średnio 9,25 litra czystego spirytusu. Gdyby doliczyć do tego nierejestrowane spożycie bimbru, wskaźnik poszybowałby w okolice 11 litrów. W ostatnich kilkunastu latach nieznacznie wyższe spożycie było tylko w 2008 roku – podaje „Rz”. Jak informuje Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), podane za GUS dane dotyczą roku 2011. Te za rok ubiegły będą znane we wrześniu. Jednak przedstawiciele Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy już przyznali, że sprzedaż mocnych alkoholi utrzymała się u nas na podobnym poziomie co przed rokiem. Zdaniem PARPA koszty społeczne i ekonomiczne, które Polska ponosi wskutek rosnącego spożycia alkoholu, mogą wynosić od 20 do nawet 40 mld zł w skali roku. Szczególnie, że w 2011 roku nastąpił wzrost udziału nietrzeźwych wśród osób popełniających wiele rodzajów przestępstw, szczególnie zabójstw.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.