27.06.2020/19:34

Polacy zostawili więcej pieniędzy w aptekach. Pandemia sprzyjała zakupom na zapas

W marcu i kwietniu br. Polacy wydali w aptekach więcej niż rok temu. Kupowali na zapas leki, w tym popularne środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe dostępne bez recepty, a także maseczki i środki do dezynfekcji - informuje portal wiadomoscikosmetyczne.pl.

Z danych zawartych na ponad 10 tysiącach paragonów z aptek zeskanowanych w aplikacji PanParagon wynika, że w czasie społecznej izolacji spowodowanej koronawirusem wydatki w aptekach rosły. W okresie marzec-kwiecień 2019 r. średnia wartość paragonu to 121,01 zł. W tym samym czasie  2020 r.  było to 157,61 zł. To wzrost aż o 30,25 proc.

Polacy nie tylko więcej wydawali w aptekach, ale też częściej robili w nich zakupy. Świadczy o tym liczba paragonów zarejestrowanych w aplikacji PanParagon. W porównaniu do marca i kwietnia 2019, w analogicznym okresie bieżącego roku liczba zeskanowanych rachunków z aptek była o niemal 14 proc. większa.

Na wzrost wydatków w aptekach w br. wpłynęła miała konieczność noszenia maseczek i rękawiczek ochronnych. Wraz z popytem na te produkty, wzrosło także zainteresowanie żelami antybakteryjnymi i środkami do dezynfekcji.

To jednak nie wszystkie produkty, o które częściej konsumenci pytali w aptekach. Wiosną 2020 farmaceuci informowali też o tym, że Polacy wykupują na zapas leki na receptę, a także środki zawierające ibuprofen i paracetamol. Popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe były kupowane częściej niż maseczki, rękawiczki i środki dezynfekcyjne. W danym okresie był to efekt paniki wywołanej pojawieniem się koronawirusa, ale z danych zbieranych przez agencje badawcze wynika, że Polacy są lekomanami.

Polska jest czwartym w kolejności krajem o największym spożyciu leków przeciwbólowych w Europie. Według raportu firmy badawczej PMR, w 2018 roku aż 80 proc. Polaków zadeklarowało zakup leków dostępnych bez recepty.

źródło: wiadomoscikosmetyczne.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.