05.04.2017/17:55

Polscy konsumenci są gotowi więcej zapłacić za polskie produkty

Prawdziwą wartość polskich produktów doceniamy najbardziej z perspektywy, dlatego przebadano Polaków, którzy przez jakiś czas mieszkali za granicą. Okazuje się, że w trakcie pobytu z daleka od kraju najbardziej brakowało im polskiego pieczywa (41%), naszych tradycyjnych potraw, takich jak pierogi, bigos czy zupy (41%), mięs i wędlin (38%), produktów mlecznych (13%) oraz owoców i warzyw (9%) – wynika z badania zrealizowanego w ramach kampanii „Polska smakuje każdego dnia”.

- Tradycyjne produkty i potrawy jednoznacznie kojarzą się z domem, bliskością i rodziną. To smaki, do których  wracamy i których nieustannie szukamy – twierdzi Magdalena Chorzewska, psycholog i trenerka rozwoju osobistego.

Tęsknota za polskim jedzeniem wpływa na to, co kupujemy po powrocie z zagranicy. Aż 65% Polaków, którzy mieszkali poza Polską po powrocie do kraju chętniej niż przed wyjazdem sięga po naszą rodzimą żywność.
Wybór polskich produktów wynika nie tylko z sentymentu. Polskie produkty wyróżniają się na tle innych niższym stopniem przetworzenia, oryginalnością odmian i rodzajów oraz unikatowymi recepturami, dzięki którym polscy producenci uzyskują wyjątkowe smaki. 

Z badań wynika, że polskie produkty cenimy przede wszystkim za ich smak, jakość i świeżość.
Polscy rolnicy od lat uprawiają tradycyjne, unikatowe odmiany roślin, hodują sprawdzone rasy zwierząt, a polscy przetwórcy wykorzystują tradycyjne receptury do uzyskania wyjątkowych smaków i zapachów. Ponadto polskie produkty są na miejscu, można je łatwiej i szybciej przetransportować z zachowaniem świeżości i naturalności. Polskie zakłady są certyfikowane, poddawane kontrolom i gwarantują najwyższą jakość.

- Mamy świetne jedzenie, jedno z najlepszych w Europie. Nasze rodzime produkty są cenione w Europie, ale także na całym świecie. Polska żywność powstaje w czystym środowisku w dużej mierze według tradycyjnych metod produkcji, a artykuły, które trafiają do konsumenta są najczęściej niskoprzetworzone i zdrowe. Doceniajmy je i kupujmy polską żywność - zachęca Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Jak znaleźć polskie produkty? Warto zwracać uwagę na etykiety oraz oznaczenia unijnych
i krajowych systemów jakości. Kontrola procesu wytwarzania produktu certyfikowanego gwarantuje, że spełnia on wysokie wymagania określone standardami systemów jakości żywności. Warto sięgać po produkty z oznaczeniami: Gwarantowana Tradycyjna Specjalność, Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne, Rolnictwo ekologiczne, Integrowana produkcja, Jakość Tradycja, System Jakości Wieprzowiny – PQS, QMP – System Jakości Wołowiny oraz QAFP – System Gwarantowanej Jakości Żywności.
Niemal trzech na czterech (73%) Polaków deklaruje, że jest w stanie zapłacić więcej za produkt rolno-spożywczy wiedząc, że pochodzi on z Polski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.