11.08.2020/17:30

Polska branża konopna jest obiecująca. Ale przeszkadzają jej niejasne przepisy

Branża konopna jest jedną z najszybciej rozwijających się w wielu państwach. Ostatnio bardzo zyskuje na popularności również w Polsce - pisze bankier.pl.

W Stanach Zjednoczonych branża konopna jest czwartą najszybciej rozwijającą się branżą. Również w innych krajach staje się ona coraz istotniejszą siłą napędową gospodarki. Konopie przemysłowe (nie mylić z konopiami indyjskimi) są coraz częściej uprawiane także przez polskich rolników. W ubiegłym roku obszar zasiewów zwiększył się aż o 78 proc. - do ponad 3 tys. hektarów. Surowce pozyskiwane z konopi przemysłowych mogą być wykorzystywane m.in. w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, włókienniczym, motoryzacyjnym, papierniczym czy budowlanym - pisze bankier.pl.

Obecnie główną przeszkodą w rozwoju branży konopnej w Polsce są niejasności regulacyjne i możliwość różnych interpretacji przepisów. Warto tu zaznaczyć, że cały czas mowa jest o roślinie znanej w Polsce pod nazwami konopie siewne, włókniste lub przemysłowe, która charakteryzuje się niską zawartością substancji psychoaktywnej THC (zwykle mniej niż 0,2 proc. masy suchej kwiatostanów). M.in. to różni ją od konopi indyjskiej, która służy np. do produkcji marihuany. Mimo tego uprawa konopi włóknistych również wiąże się z licznymi obostrzeniami - pisze bankier.pl.

Polski rynek przetwórstwa konopi przemysłowych jest bardzo rozdrobniony i poza kilkoma większymi firmami, głównie z kapitałem zagranicznym, składa się z mikroprzedsiębiorstw, czyli z podmiotów zatrudniających do dziewięciu pracowników. Jego największy i najbardziej dochodowy segment to stosunkowo proste przetwórstwo związane z CBD i produkcja żywności z nasion konopi. Pozostałe branże są wciąż bardzo słabo rozwinięte, głównie ze względu na brak dostępu do lokalnie wytwarzanych surowców z konopi - czytamy w bankier.pl.

Według raportu PMR na temat rozwoju rynku HoReCa (Hotel, Restaurant, Catering) napoje i żywność z dodatkiem konopi zostały umieszczone na pierwszych dwóch miejscach najbardziej wartych obserwowania trendów konsumenckich. AMR prognozuje z kolei, że w Europie latach 2019–2026 sprzedaż napojów i żywności konopnej będzie rosła w średnim tempie 24,8 proc. rocznie. W ślad za wzrostem obrotu produktami konsumenckimi wytworzonymi z konopi będzie się też rozwijał handel tymi wyrobami, które w coraz większym zakresie będą trafiać do sieci handlowych i drogerii - pisze bankier.pl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także