29.05.2020/14:11

Polska Grupa Spożywcza. 48 spółek pod lupą, ministerstwo poluje na przejęcia

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie zdradza planów dotyczących uruchomienia sieci handlowej kontrolowanej przez państwo. W komentarzu przesłanym redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl podkreśla natomiast, że przygląda się różnym, działającym na polskim rynku podmiotom, które mogłyby zostać przejęte i wejść w skład Polskiej Grupy Spożywczej, zwanej niekiedy Narodowym Holdingiem Spożywczym.

- Celem jest stworzenie silnego państwowego podmiotu: polskiej grupy spożywczej. Chodzi o to, by z jednej strony konsumenci zyskali konkurencyjne ceny, z drugiej zaś, by rolnicy i wytwórcy otrzymywali dobrą zapłatę za swoje produkty - tłumaczy resort kierowany przez wicepremiera Jacka Sasina. Zaznacza przy tym, że to w MAP trwają aktualnie prace nad połączeniem "aktywów rolno-spożywczych, jakie znajdują się w nadzorze państwa".

Przypomnijmy, że w czwartek wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń w rozmowie z Money.pl zasugerował, że w skład Polskiej Grupy Spożywczej mogłyby wejść nie tylko podmioty zajmujące się rolnictwem czy przetwórstwem żywności, ale nawet... sieć handlowa. Ta musiałaby jednak zostać przez państwo przejęta od jednego z prywatnych właścicieli; ewentualnie musiałaby powstawać organicznie - od zera. Komentarz przedstawiciela rządu wywołał spore zamieszanie w branży handlowej. Gdyby bowiem doszło do utworzenia nowego, państwowego detalisty, byłaby to już kolejna tego rodzaju próba podjęta w ostatnich latach, po stworzonej przez Lasy Państwowej sieci sklepów z dziczyzną Dobre z Lasu (choć słowo "sieć" to w tym przypadku nadużycie, bo po szumnych zapowiedziach stanęło tylko na jednym sklepie, jednym e-sklepie i jednym punkcie bistro).

Zapytaliśmy Ministerstwo Aktywów Państwowych o to, kiedy spodziewana jest decyzja w sprawie pójścia w kierunku poszerzenia koncepcji Polskiej Grupy Spożywczej o sieć handlową, lub odrzucenia takiego pomysłu, jednak odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Biuro prasowe MAP nie odniosło się także do naszego pytania o szanse na repolonizację sektora handlu spożywczego, przy udziale państwa - na modłę tego, co w ostatnich latach wydarzyło się w sektorze bankowym.

Ministerstwo w przesłanym nam komentarzu potwierdziło po raz kolejny, że Narodowy Holding Spożywczy będzie powstawał w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która już dziś obecna jest na kilku rynkach, m.in. cukru, skrobi i zboża. - Wspólnie z doradcą, firmą KPMG, przygotowujemy konsolidację aktywów rolno-spożywczych w postaci silnego holdingu rolno-spożywczego. Celem jest wejście na te rynki, na których nie jesteśmy obecni - zapowiada MAP, nie zdradzając jednak, jakie inne rodzaje działalności gospodarczej brane są pod uwagę.

Resort Jacka Sasina wskazuje przy tym, że analiza jaka powstała dotyczy 48 spółek. - W czerwcu wybierzemy te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku chcemy przeprowadzić badania, wyceny i zgody na połączenie - zapowiada MAP. - Wspólnie z doradcą określimy też potencjalne spółki do przejęcia z rynku, na którym dzisiaj często dominują zagraniczne koncerny - dodaje resort.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Darc 01.06.2020

  Co by tu jeszcze zepsuć?

 • J23 01.06.2020

  Biedronka pod lupą - UOKiK już działa

 • Warszawski Cwaniak 31.05.2020

  Biedre i Lidla niech kupią (tylko tanio) potem jak to w życiu nie wyjdzie projekt, a my odetchniemy bo dwóch konkurentów mniej

 • Drobny sklepikarz 30.05.2020

  Przykre to jest to iż wszystkich Polskich handlowców traktuje się jako największe zło , ponieważ PSS , Polski Polomarket , Top Markety , PGZ Kupiec i Merco to wrogowie systemu , trzeba im stworzyć nastepną konkurencję , chyba że coś do sprzedania........ ma kolega ministra Szumowskiego .

 • Małorolny 29.05.2020

  Idzie głód...
  Wprowadzić model gospodarczy PiS i pomysły Sasina na Sacharze, to po tygodniu piachu zabraknie

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.