04.04.2018/12:36

Polska jednym z motorów napędowych europejskiego rynku FMCG

Dynamiczny rozwój gospodarek w Europie Centralnej i Polski, szczególnie Polski, Rumunii i Rosji, przyczyni się do znacznego wzrostu wartości europejskiej sprzedaży detalicznej - wynika z analizy firmy IGD. Do 2022 roku jego wartość wzrośnie o 377,6 mld euro do poziomu 2,3 bln euro.

Jak zauważają eksperci, szybki wzrost sprzedaży detalicznej będzie możliwy pomimo braku większych zmian w liczbie ludności zamieszkującej Europę. Według prognozy wzrost ten wyniesie prawie 24 proc. Roczny wskaźnik CAGR od 2017 do 2022 osiągnie poziomie 3,7 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż w Europie Centralnej i Wschodniej, IGD spodziewa się dużych wzrostów dzięki rosnących wydatków gospodarstw domowych. Przyczynia się do tego stały spadek bezrobocia, a także wzrost średniej pensji. Jon Wright z IGD podaje tu przykład Rumunii, gdzie znajduje się duży potencjał do zwiększenia wydatków konsumpcyjnych.

Jednocześnie pozytywnie na rynek przekładają się inwestycje największych firm detalicznych i właścicieli centrów handlowych. Zachęcają one klientów do częstszego odwiedzania sklepów. Jako przykłady działań IGD podaje m.in. rozwój oferty gastronomicznej wewnątrz dużych sklepów spożywczych, a także eksperymenty z nowymi technologiami, które uprzyjemniają proces zakupowy.

Na tym tle mniej optymistyczna jest przyszłość dojrzałych rynków zachodnioeuropejskich, jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. IGD spodziewa się małego tempa wzrostu wydatków na konsumpcję, wynikającego m.in. z niewielkiego przyrostu naturalnego, zjawiska inflacji czy większej ostrożności przy zakupach.

Z drugiej strony duży potencjał sprzedażowy ma oferta zdrowych produktów. Chodzi tu m.in. o żywność organiczną czy bezglutenową. Znaczne perspektywy rozwoju mają także mniejsze formaty sklepowe - placówki convenience.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.