18.08.2021/13:51

Polska na niechlubnym drugim miejscu pod względem wzrostu cen w Europie

Eurostat opublikował wskaźniki inflacyjne dla krajów europejskich. Nie zajęliśmy jeszcze pierwszego miejsca w kategorii tempa wzrostu cen, ale do lidera tego zestawienia czyli Estonii niewiele nam brakuje. W Estonii ceny wzrosły w lipcu o 4,9 proc., natomiast w naszym kraju i na Węgrzech o 4,7 proc.

Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła 2,2 proc. w lipcu 2021 r., w porównaniu z 1,9 proc. w czerwcu. Rok wcześniej stawka wynosiła 0,4 proc. Z kolei roczna inflacja w całej Unii Europejskiej wyniosła 2,5 proc. w lipcu 2021 r., w porównaniu z 2,2 proc. w czerwcu. Rok wcześniej stawka wynosiła 0,9 proc.

Najniższe roczne wskaźniki odnotowano na Malcie (0,3 proc.), Grecji (0,7 proc.) i we Włoszech (1,0 proc.). W porównaniu z czerwcem roczna inflacja spadła w dziewięciu państwach członkowskich, w dwóch pozostała stabilna, a w szesnastu wzrosła, w tym właśnie w Polsce.

W lipcu największy wkład do rocznej stopy inflacji w strefie euro miała energia (+1,34 pkt. proc.), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,35 p.p.), usługi (+0,31 p.p.).

Ceny samej żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w lipcu o 2,8 proc. r/r. Żywność przetworzona zdrożała o 3,4 proc. r/r, natomiast nieprzetworzona o 1,1 proc. r/r.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także