10.06.2020/08:25

Polska notuje rekordowy eksport zboża. Ale jesienią ceny pieczywa w sklepach mogą być wysokie

Jak donosi „Rzeczpospolita” w maju eksport polskiego zboża był trzykrotnie wyższy niż przed rokiem. To głównie efekt słabego złotego.

Dziennik podaje, że w maju z polskich portów wypłynęło ok. 350 tys. ton pszenicy, podczas gdy w zeszłym roku ten wskaźnik wyniósł 125,7 tys. ton. Do góry pod względem eksportu poszło też żyto. Również w czerwcu eksport będzie większy, ale już nie tak spektakularnie. Co istotne, w tym sezonie możemy wyeksportować nawet 3,9 mln ton zboża, co byłoby trzecim wynikiem w historii, ale jednocześnie oznaczało niewielkie zapasy.

To powoduje, że w przypadku pojawienia się fali suszy kraj zostanie bez większych zasobów, a to spowoduje drożyznę. Eksperci przewidują, że cena może wzrosnąć do 1 tys. zł za tonę. Jednak taki scenariusz staje się coraz mniej prawdopodobny, ze względu na ostatnie opady.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.