13.09.2020/17:04

Polska popiera pomysł wprowadzenia nowych podatków na poziomie unijnym

Tadeusz Kościński, który w rządzie Mateusza Morawieckiego odpowiada za finanse, podczas dwudniowego spotkania ministrów finansów państw Unii Europejskiej poparł pomysł wprowadzenia nowych podatków na poziomie wspólnotowym – podał serwis businessinsider.com.pl. 

Jak czytamy w serwisie businessinsider.com.pl, ministrowie gospodarki i finansów państw unijnych przez dwa dni rozmawiali o działaniach podjętych w reakcji na kryzys wywołany przez Covid-19 oraz kolejnych możliwych do podjęcia, których celem będzie pobudzenie wzrostu gospodarczego w UE. Posiedzenie ECOFIN, czyli Rady ds. Gospodarczych i Finansowych zorganizowały Niemcy sprawujące obecnie prezydencję.

„Wspólna europejska reakcja na pandemię Covid-19 dowodzi, że UE jest w stanie wywiązać się ze swoich obowiązków wobec obywateli w trudnych czasach. Podjęte działania były niezbędnym krokiem w celu udzielenia natychmiastowej odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią. Doceniamy sprawne działania po stronie UE i państw członkowskich w tym względzie” - przekonywał minister finansów Polski Tadeusz Kościński.

Polityk apelował także o utrzymanie znaczenia polityki spójności i wspólnej polityki rolnej przy równoczesnym położeniu nacisku na finansowanie rozwiązań zwiększających możliwości dokonania transformacji cyfrowej oraz zielonej w ramach Instrumentu Odbudowy i Odporności.

W trakcie rozmów poruszono także kwestię przyszłego budżetu unijnego, o który wciąż trwa spór. Rozmawiano również o znalezieniu źródeł "zasobów własnych" UE. Po prostu podatków pobieranych na poziomie całej wspólnoty.

Businessinsider.com.pl, podaje, że szef polskiego resortu finansów poparł taki pomysł. Zresztą nie pierwszy raz - wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim regularnie wspominają o konieczności ustanowienia wspólnotowego podatku cyfrowego czy podatku od śladu węglowego. W trakcie ECOFIN Kościński mówił także o podatku od transakcji finansowych czy domiarze dla międzynarodowych koncernów, które korzystają z nieuzasadnionych możliwości obniżania podatków, czy ich unikania.

Polityk zaznaczył jednak, że nowe rozwiązania muszą zapewnić suwerenność państw w zakresie ustalania bazy podatkowej i stawek podatkowych, jak również możliwości stosowania krajowych zachęt podatkowych, zgodnie z krajowymi uwarunkowaniami.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także