18.03.2020/17:40

Polska Rada Centrów Handlowych chce wsparcia dla sektora handlowego

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) prowadzi czynny dialog ze stroną rządzącą i posiada reprezentację podczas konsultacji z ministerstwem zdrowia, ministerstwem rozwoju, a także biurem premiera. Jeszcze w tym tygodniu zaplanowano kolejną telekonferencję przedstawicieli branży retail z ministerstwem rozwoju w celu wypracowania szczegółowych zapisów do ustaw.

Podczas dzisiejszej konferencji Prezydenta oraz Premiera zapowiedziano wprowadzenie programu “Tarcza antykryzysowa” który opierać się będzie na 5 najważniejszych filarach, obejmujących w sumie 212 mld zł pomocy.

Rząd zapowiedział, że w ramach każdego filaru powstają szczegółowe projekty ustaw związanych z regulacjami w każdym z obszarów. Zostaną one zaprezentowane do końca tygodnia. PRCH jest w stałym kontakcie z Ministerstwem Rozwoju w celu dopracowania szczegółowych postulatów pomocowych gwarantujących wsparcie dla branży handlu usług i rozrywki, która poprzez konieczność zamknięcia większości placówek ze względów bezpieczeństwa, została w szczególności dotknięta.

W przypadku braku możliwości generowania przychodów (za wyjątkiem marginalnej sprzedaży) firmy mogą szybko stracić zdolność pokrywania kosztów. To może spowodować falę upadłości i utratę pracy setek tysięcy pracowników oraz puste galerie i sklepy a także problemy wielu firm usługowych powiązanych z branżą (ochrony, sprzątania, rozrywki itp).

„PRCH po wewnętrznych konsultacjach w szerokim gronie przedstawicieli branży handlowej, wypracowało listę najważniejszych postulatów, które zostały przekazane do Ministerstwa Rozwoju. Liczymy na to, że przedstawione postulaty znajdą swoje odzwierciedlenie w proponowanych ustawach. Dyrektor generalny PRCH Radosław Knap będzie w tej kwestii rozmawiał bezpośrednio z Panią Minister Jadwigą Emilewicz” – czytamy w komunikacie PRCH.

Poniżej prezentujemy te postulaty, na które zdaniem PRCH należy położyć główny nacisk i o które organizacja będzie zabiegać.

Kluczowe postulaty PRCH w ramach wsparcia dla sektora:

1) Podatki:
- Odroczenie płatności CIT i VAT za okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego (deklaracje podatkowe składane po 3 miesiącach do zakończenie tego stanu);
- Odroczenie zapłaty podatku od nieruchomości komercyjnych;
- Odroczenie płatności opłaty za użytkowanie wieczyste;
- Zawieszenie odsetek za zwłokę;
- Skrócenie okresu zwrotu VAT;
- Obniżenie stawek podatku dochodowego a dla klientów podatku VAT;
- Przesunięcie spłaty podatków lokalnych;

2) Finansowe:
- Zawieszenie spłaty rat kredytów (lub ich części) w okresie trwania zagrożenia; stanu epidemicznego i 6 miesięcy po jego zakończeniu; obniżenie oprocentowania kredytów;
- Odroczenie płatności opłat za media;
- Przesunięcie terminu sporządzenia sprawozdania finansowego oraz raportowania MDR/cen transferowych;
- Zawieszenie split payment do końca roku jak i regulacji wynikających z białej-listy;
- Wydłużenie czasu wdrożenia rozbudowanych plików .jpk;
- Uchwalenie przepisów zobowiązujących banki do udostępnienia długoterminowych kredytów obrotowych na bazie wyników 2019 i 2018 oraz udzielenia odpowiednich gwarancji bankowych w celu zabezpieczenia rozliczeń z kontrahentami w relacjach międzynarodowych i krajowych;
- Uruchomienie gwarantowanych przez Państwo długoterminowych pożyczek dla przedsiębiorstw, których płynność jest zagrożona z powodu obniżonej sprzedaży w okresie pandemii wirusa;

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Do Kuby, który widzi tylko czubek własnego nosa 21.03.2020

    Centra handlowe mogą raczej na pewno nie dostać czynszów od swoich najemców, których "zamknęło" rozporządzenie. Obiekty trzeba spłacać? Skąd wziąć na raty do banku?

  • Kuba 18.03.2020

    Chyba jaja sobie robią. Centra handlowe płacą dla ochrony czy firm sprzątających grosze a teraz wołają o pomoc. W dodatku oni i tak nic praktycznie nie stracą. Niby gdzie te straty? Galerie wynajmują lokale i to właśnie najemcy są teraz w patowej sytuacji. Umowy są tak skonstruowane,, że w przypadku zerwania umowy trzeba płacić karę np. w wysokości 12 miesięcznego czynszu. Tak więc, niech spadają!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.