14.11.2018/14:28

Marta Królikowska, szefowa Abc na kołach: Mieszkańcy wsi kupują w sklepach, a produkcja własna wygasa

- Polska wieś się dezagraryzuje. Już tylko 10 proc. jej mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. Ten proces ma swoje odbicie w strukturze asortymentowej i zmianach w ofercie produktowej naszych sklepów obsługujących tamtejszych klientów. Mogłoby się wydawać, że mieszkańcy wsi mają własne warzywa, w tym ziemniaki i marchewkę, owoce, mięso, jaja czy mleko – mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Marta Królikowska, dyrektor generalny i członek zarządu Abc na kołach, Grupa Eurocash.

Jaka jest dzisiaj polska wieś z punktu widzenia firmy handlowej? To atrakcyjny rynek do ekspansji?

Może warto zacząć od tego, że postrzeganie polskiej wsi jest bardzo stereotypowe i krzywdzące, bo ta bardzo się zmieniła i nadal się zmienia. Warto zauważyć, że aż 85 proc. jej mieszkańców jest zadowolona z miejsca swojego zamieszkania. Mówiąc nt. zmian, które zachodzą na wsi, warto odwołać się do raportu „Polska Wieś 2018” stworzonego przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. To niezwykle ciekawa publikacja, która potwierdza to, co my jako Eurocash widzimy, prowadząc biznes na obszarach wiejskich.

Polska wieś przede wszystkim się dezagraryzuje. Już tylko 10 proc. jej mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa. Ten proces ma swoje odbicie w strukturze asortymentowej i zmianach w ofercie produktowej naszych sklepów obsługujących tamtejszych klientów. Mogłoby się wydawać, że mieszkańcy wsi mają własne warzywa, w tym ziemniaki i marchewkę, owoce, mięso, jaja czy mleko. Okazuje się jednak, że to się zmienia. Obecnie mieszkańcy terenów wiejskich zaopatrują się w tego typu produkty głównie w sklepach, a produkcja własna jest coraz mniejsza. Ten trend będzie się pogłębiał. Oczywiście przydomowe ogródki będą nadal prowadzone, ale nie zaspokoją potrzeb mieszkańców wsi przez cały rok. Sprzedaż produktów świeżych w sklepach na wsi będzie zatem rosnąć.

Polska wieś to niezwykle ciekawy dla detalisty rynek, na którym widzimy potencjał do rozwoju. Ważne jest dla nas odejście od stereotypowego myślenia i wsłuchanie się w rzeczywiste potrzeby konsumentów mieszkających na obszarach niezurbanizowanych. Proszę pamiętać, że na wsi sklep to nie tylko codzienne zakupy spożywcze, ale także miejsce spotkań mieszkańców, wymiany informacji czy załatwiania bieżących spraw, zaś osoba prowadząca taką placówkę odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu lokalnej społeczności.

Tworząc koncept handlowy skierowany do mieszkańców obszarów wiejskich, nie skupialiśmy się wyłącznie na ofercie sklepu, ale także jakości świadczonych usług, wiarygodności zakupów, dodatkowych serwisach czy przyjaznym i elastycznym podejściu do potrzeb klienta.

Zmiana struktury produkcji, a raczej odchodzenie od niej to jedna kwestia, ale wieś także się „wyludnia”, młodzi ludzie z głębokiej wsi migrują do miast. Na wsiach pozostają starsi ludzie.

Z danych wynika, że jeśli chodzi o bilans migracji, to polska wieś rośnie w siłę. Zaludnia się. Być może młodzi ludzie wyjeżdżają z części wsi do miast, ale jednocześnie wielu mieszkańców aglomeracji wyprowadza się na wieś, do miejscowości w pobliżu miast będących miejscem ich pracy. Budują tam domy i wiążą swoje życie z lokalną społecznością. Mieszkają na wsi, a jednocześnie pracują w dotychczasowym miejscu, np. Warszawie, Krakowie czy Poznaniu.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Aa 14.12.2018

    I o to chodziło eurokolchozowi, uwalić polskie rolnictwo i skolonizować tubylczy lud...brawo polskojęzyczne władze polskie, zrealizowaliście zadania, jak przystało agenturze

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.