15.05.2021/10:56

Polski Ład dla branży spożywczej. Zmiany w podatkach, nowe formy działalności rolniczej i wsparcie dla najmniejszych producentów żywności

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło w sobotę swoje plany dla Polski na najbliższe lata. W zapisach tzw. Polskiego Ładu znalazło się również kilka wątków dotyczących rynku spożywczego. Na handel z pewnością wpłyną również decyzje związane z podatkami.

Najistotniejsza wydaje się zmiana związana z podwyższeniem kwoty wolnej od podatków. Ta ma wzrosnąć do 30 tys. złotych, co w praktyce oznacza, że minimalne wynagrodzenie będzie zwolnione z podatku. Oznacza to, że minimalna pensja wzrośnie o ok. 140 zł miesięcznie.

Inaczej sytuacja będzie wyglądała w przypadku samozatrudnionych.

Jednocześnie w ramach Polskiego Ładu znalazł się zapis mówiący o tym, że składka zdrowotna nie będzie mogła być odliczana od podatku, co może wiązać się z istotnymi podwyżkami dla przedsiębiorców. Nie wiadomo także, czy nie wzrośnie sama procentowa wartość składki. PiS chce bowiem znacząco zwiększyć nakłady na służbę zdrowia, nawet do poziomu 7 proc. PKB.

Polski Ład zakłada również podwyższenie II progu podatkowego z 80 do 120 tys. zł brutto rocznie. Jednocześnie zlikwidowana zostanie możliwość odliczania składki zdrowotnej - obenie składka wynosi 9 proc. podstawy wymiaru, ale odliczeniu podlega aż 7,75 proc. podstawy wymiaru.

PiS w swoim programie, w filarze nazwanym "Dobry klimat dla firm" zamieścił również zapis o wprowadzeniu ulgi konsolidacyjnej w podatku CIT. Będzie ona dotyczyła małych przedsiębiorstw. Z kolei w przypadku większych firm, Polski Ład zakłada wprowadzenie ulgi na automatyzację i robotyzację produkcji, a także ulgę na IPO.

Z kolei większe firmy mają zyskać przede wszystkim na uporządkowaniu procesu podatkowego. To m.in uproszczenie w rozliczaniu cen transferowych dla holdingów inwestujących w Polsce, brak objęcia podatkiem VAT rozliczeń w ramach grup kapitałowej, a także pewność niezmienności opodatkowania w pierwszych latach inwestycji. Pojawić ma się również ustawa o programach akcjonariatu pracowniczego.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada zmiany w stosunku do sektora rolniczego. W zapisach Polskiego Ładu znalazła się propozycja ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Miałaby ona uregulować kwestie spadkowe i organizacyjne takiego gospodarstwa. W ramach tej inicjatywt gospodarstwa rodzinne miałyby również pierwszeństwo w korzystaniu z programów wsparcia.

Prezes #PiS J. #Kaczyński w #Warszawa: Na pierwszym planie do rozwoju wsi będzie postawiona ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Nowa definicja, załatwienie różnych spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go. #PolskiŁad

— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) May 15, 2021

Co ciekawe, zmienić ma się również sposób opiniowania i wydawania pozwoleń na przedsięwzięcia wpływające na środowisko rolnicze. Ośrodek decyzyjny zostanie zabrany samorządom, a przeniesiony na pozom wojewódzki lub krajowy.

Partia rządząca chce również podwyższyć kwotę zwrotu za akcyzę na benzynę. Obecnie stawka wynosi 100 zł za 1 ha, a ma zostać podniesiona do 110 zł. W planach jest również uproszczenie biurokracji związanej z produkcją rolną, a także nowe systemy rozliczeń.

🌱 Polska- nasza ziemia.
Czas na #PolskiŁad! 🇵🇱 pic.twitter.com/5OGmZ5Xll8

— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) May 15, 2021

W zapisach Polskiego Ładu znalazł się również zapis o sieci tzw. manufaktur spożywczych. PiS chce w ten sposób wspierać mniejszych producentów i tworzyć miejsca sprzedaży produktów dostarczonych bezpośrednio z gospodarstw rolnych. Co ważne, PiS chce także doprowadzić do uwolnienia rolniczego handlu detalicznego. W planach jest zmiana przepisów dotycząca rolniczego handlu, umożliwiająca sprzedaż własnych produktów na terenie całej Polski. Powstanie też program pomocowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Rząd zapowiada także wprowadzenie w życie tzw. Kodeks rolny. Miałby on oddzielić małe gospodarstwa od wielkich farm i uregulować działalność tych pierwszych.

W planach jest również wprowadzenie paszportów polskiej żywności. "Zbudujemy cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”. Umożliwi on mniejszym gospodarstwom zajęcie lepszej pozycji konkurencyjnej w łańcuchu dostaw, dzięki prostym rozwiązaniom wskazującym na wysoką jakość i bezpieczeństwo produkowanej przez nich żywności lub surowców. System uprości także formalności związane z raportowaniem informacji o produkcji w gospodarstwie rolnym" - napisał w swoim programie PiS.

Premier Mateusz Morawiecki dodał również w ramach Polskiego Ładu rząd będzie chciał również inwestować w logistykę i łańcuchy dostaw, a także w transport niskoemisyjny. Zaznaczył również, że celem rządu jest także promocja polskiego rolnictwa i wzmocnienie pozycji rolników, wobec odbiorców rolniczych produktów.

- Polskie rolnictwo to rezerwuar wartości gospodarczych, a także zdrowego trybu życia i zdrowej żywności - powiedział premier.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • po 17.05.2021

    zwrot za benzynę///??

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.