09.01.2021/10:02

Polski podatek cukrowy trzecią najwyższą tego rodzaju opłatą w Europie

Tyko Wielka Brytania i Irlandia wyprzedza Polskę pod względem wysokości opłaty cukrowej.

Obowiązująca od pierwszego stycznia opłata zakłada, że wprowadzający słodzony napój do obrotu muszą zapłacić 50 gr opłaty stałej za każdy litr tego typu wyrobu. Do tego dochodzi opłata zmienna, która wynosi 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gramów na 100 ml napoju. Do tego doliczana jest opłata w wysokości 10 gr za obecność takich substancji jak kofeina czy tauryna. Górna granica to 1,20 zł za każdy litr.

Okazuje się, że wyższe stawki w Europie mają tylko Wielka Brytania i Irlandia. Tam podatek od słodzonych napojów wynosi w przybliżeniu odpowiednio 1,49 zł i 1,35 zł – wyliczył portal businessinsider.com.pl.

Z kolei w przypadku Finlandii, Norwegii i Węgier stawka wynosi ok 1 zł. Taniej jest w Portugalii (72 gr), hiszpańskiej Katalonii (54 gr) oraz Francji i Belgii (ok. 30 gr).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także