29.12.2016/09:41

Polski rynek luksusowych alkoholi z dużym potencjałem rozwoju

Polski rynek luksusowych alkoholi jest wciąż stosunkowo niewielki w porównaniu z krajami Europy Zachodniej,  jednak ma dobre  perspektywy wzrostu. Według ekspertów KPMG ogólna wartość polskiego rynku luksusowych alkoholi w 2016 roku szacowana jest na ponad  670 mln zł i wciąż stanowi zaledwie ułamek wartości całego rynku, szacowanego na 57 mld zł.

Nie zmienia to faktu, że producenci luksusowych trunków powinni patrzeć z optymizmem w przyszłość. W przeciwieństwie do sektora alkoholi non-premium rynek ekskluzywnych trunków nie odnotował spowolnienia w ostatnich latach i rośnie stabilnie  w tempie powyżej  5% rocznie.  Dynamiczny  rozwój obserwowany jest w każdej kategorii,  jednak na szczególną uwagę zasługuje segment luksusowych szampanów i whisky,  których sprzedaż rośnie w tempie powyżej  10%  rocznie.

- Zmiana stylu życia konsumentów sprawia, że pojawia się coraz więcej okazji do konsumpcji szampana. Staje się on nam bliższy, nie jest już zarezerwowany wyłącznie na świętowanie rzadkich, bardzo wyjątkowych okazji. Momentów, kiedy 300 zł wynosi cena minimalna za butelkę luksusowego wina grono użytkowników – na przykład w letnich koktajlach,  na kostkach lodu. W efekcie tych zmian od kilku sezonów obserwujemy rosnące zainteresowanie naszymi markami szampańskimi, a szczególnie najbardziej uwielbianym na świecie szampanem Moët & Chandon. Cała kategoria szampanów odnotowała po raz kolejny dwucyfrowy wzrost sprzedaży – mówi Joanna Nowakowska. marketing manager, Moët  Hennessy Polska.

Absolutnym rekordzistą jest tutaj szkocka  whisky Single Malt, której tempo wzrostu sprzedaży według prognoz  ma zbliżyć się do 19%  w 2020 roku.

Wysoką dynamikę rozwoju  segmentu alkoholi premium potwierdza np. najnowszy raport firmy badawczej IWSR, wedle którego Polska jest jednym z rynków o największym potencjale dla kilku obiecujących kategorii (takich jak np. whisky Deluxe i Single Malts). Według prognoz  IWSR  jesteśmy również jednym z najszybciej rosnących rynków whisky blended Scotch (takiej jak np. Johnnie Walker), co stawia nas na 7 miejscu na świecie pod względem krajów o największym ilościowo estymowanym wzroście tej kategorii do roku 2020. Co jeszcze ciekawsze – dla kategorii whisky Single Malts (np. Singleton) w tym  samym analizowanym okresie mamy szansę być rynkiem o najszybszym tempie wzrostu na świecie. Może na to wskazywać bardzo dynamiczny trend z ostatnich trzech  lat, kiedy to wolumeny sprzedaży Single Malts prawie się podwoiły.

jak informują eksperci KPMG wzrost  popularności marek  premium jest również  zauważalny na rynku wódek. Po podwyżce opłat akcyzowych w 2014 roku na napoje spirytusowe sprzedaż tradycyjnych wódek maleje,  w przeciwieństwie do droższych wersji tego  trunku.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • AA 29.12.2016

    Ewidentnie KPMG przeszacowało sprzedaż...
    http://biznes.onet.pl/wiadomosci/zywnosc/luksusowe-alkohole-wysokoprocentowy-zysk/1p5p1t

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.