08.05.2019/11:51

Polski rynek magazynowy zbliża się do 17 mln mkw powierzchni użytkowej

Pod koniec I kwartału 2019 zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w 11 głównych regionach Polski osiągnęły poziom 16,6 mln mkw. Liderem pod względem podaży pozostaje wciąż rynek warszawski, na którym znajduje się blisko 25 proc. krajowych zasobów (4 mln mkw.).

W I kwartale 2019 roku na rynek magazynowy w Polsce trafiło 507 tys. mkw, z czego ponad 120 tys. mkw w ramach obiektu Hillwood Olsztynek. Najwyższy poziom nowej podaży odnotowano w centralnej Polsce i Wrocławiu, gdzie deweloperzy oddali do użytku kolejno 89,7 tys. mkw. i 84,2 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, co stanowiło łącznie ponad jedną trzecią całkowitej podaży w minionym kwartale.

Pod względem powierzchni będącej w budowie, rynek rozwijał się w szybkim tempie we wszystkich regionach, jednak na prowadzenie wysunął się Górny Śląsk. To tu pod koniec kwartału znajdowało się ponad jedna czwarta całkowitej powierzchni w budowie (570,7 tys. mkw.).

– Górny Śląsk, podobnie jak centralna Polska, to wciąż jedne z najszybciej rozwijających się regionów w Polsce pod względem zasobów powierzchni magazynowej, głównie za sprawą lokalizacji zapewniającej dostęp do zasobów ludzkich i coraz lepszej infrastruktury drogowej – mówi Tomasz Kasperowicz, senior partner, dyrektor Działu Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych w Colliers International.

W I kw. wynajętych zostało 753,9 tys. mkw. Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe ze strony najemców wciąż jest wysokie, choć w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego wynik jest o blisko o 39 proc. niższy. Jedną z większych umów najmu w I kw. 2019 r. była renegocjacja 60,0 tys. mkw. podpisana przez Jysk w Logistic City Piotrków Trybunalski.

Colliers International jest globalną firmą oferującą usługi na rynku nieruchomości oraz zarządzanie inwestycyjne. Posiada biura w 68 krajach, w których zatrudnia ponad 14 000 specjalistów.

Colliers International w Polsce działa od 1997 roku i posiada biura w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i Łodzi, w których łącznie zatrudnia ponad 250 specjalistów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.