05.05.2017/10:57

Polski system podatkowy coraz szczelniejszy

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że luka we wszystkich podatkach wyniosła w minionym roku 51,8 mld zł - donosi dzisiejsza "Rzeczpospolita". W relacji do PKB jest to ok. 2,8 proc.

Resort oszacował, że wpływy podatkowe wyniosły w sumie 20,6 proc. PKB, czyli o 0,8 pkt proc. więcej, niż w roku 2015. Ministerstwo zakłada, że 0,3 pkt proc. poprawy to bezpośredni efekt działań rządu.

Na lukę podatkową w 2016 r. składały się 22,2 mld zł VAT, 16,7 mld zł CIT, 7,4 mld zł akcyzy i 5,6 mld zł PIT. Widać jak na dłoni, że największym problemem są w naszym kraju ubytki w VAT. Pod tym względem wypadamy blado na tle innych krajów Unii Europejskiej.

W ocenie Tomasza Kassela, partnera w PwC, w ciągu ostatniego półtora roku udało się bardziej uszczelnić system podatkowy, niż przez wcześniejszych 10 lat. Udało się to m.in.

Czytaj więcej w "Rzeczpospolitej".

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.