01.06.2017/11:06

Polskie dzieci piją zdecydowanie za mało wody

W diecie polskich dzieci dominują słodkie napoje. Najmłodsi piją prawie o połowę mniej naturalnej wody mineralnej lub źródlanej, niż powinny. Może to prowadzić do pogorszenia nastroju i wydolności fizycznej oraz spadku koncentracji, a co za tym idzie – możliwości szybkiego przyswajania wiedzy. Jednak zaledwie połowa rodziców zdaje sobie sprawę z tego, ile wody powinny wypijać codziennie ich dzieci.

Woda powinna stanowić stały element codziennej diety dziecka. Jej regularne picie sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a tym samym zapobiega nadwadze i otyłości, z którymi boryka się coraz więcej polskich dzieci. Ponadto woda pomaga zachować energię, reguluje pracę nerek i wielu innych narządów wewnętrznych, zapobiega rozwojowi próchnicy, oczyszcza organizm z toksyn i sprzyja utrzymaniu koncentracji. Skutkiem odwodnienia u dzieci jest zazwyczaj pogorszenie nastroju, trudności ze skupieniem uwagi, a tym samym pogorszenie zdolności uczenia się, bóle głowy i zmniejszenie wydolności fizycznej.

– Woda nie zawiera żadnych cukrów dodatkowych, żadnych kalorii, w związku z tym może być spożywana w znacznej ilości bez żadnych negatywnych konsekwencji – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr inż. Katarzyna Okręglicka, dietetyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdaniem ekspertów naturalna woda powinna pokrywać co najmniej 50 proc. dziennego zapotrzebowania na płyny. Dzieci między 4 a 6 rokiem życia powinny wypijać w ciągu doby ok. 1,3 litra. W przypadku starszych dzieci lekarze rekomendują 1,5 litra wody jako normę dzienną dla dziewczynek i nawet 1,7 litra dla chłopców. Podając pociechom wodę, warto sięgać po tę, która jest rekomendowana przez Instytut Matki i Dziecka. Z badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Żywiec Zdrój wynika jednak, że polskie dzieci wypijają znacznie mniej wody, niż powinny.

– Przeciętnie dzieciaki wypijają nawet o pół litra mniej, niż powinny. Czyli można powiedzieć, że stale pozostają w takim łagodnym, ale jednak odwodnieniu – mówi Katarzyna Okręglicka.

Dzieci w Polsce znacznie chętniej niż po wodę sięgają bowiem po słodkie napoje. Z badań TNS przeprowadzonych na zlecenie  marki Żywiec Zdrój wynika, że w ciągu ostatniej doby 78 proc. najmłodszych wypiło przynajmniej jeden słodki napój. W ten sposób dostarczają organizmowi zbędnych kalorii, co może prowadzić do nadwagi. Według ekspertów dzieci nie powinny pić więcej niż litr soków owocowych w tygodniu. Rodzice, chcąc ograniczyć ilość cukru w codziennej diecie dziecka, najczęściej koncentrują się na jedzeniu, zapominając o ograniczeniu dosładzanych napojów.

– Udowodniono, że wystarczy 150 kcal dodatkowo dziennie ze słodzonych napojów, by powstało duże ryzyko, że masa ciała w ciągu roku zwiększy się prawie o 7 kg. Z drugiej strony dodatkowa szklanka wody codziennie w ciągu roku szkolnego sprawi, że ryzyko otyłości zmniejszy się o ponad 30 proc. –mówi Ilona Woźniak, kierownik ds. naukowych i żywieniowych w Żywiec Zdrój.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • młody klient 01.06.2017

    Powinien być urzędowy nakaz pisania DUŻĄ CZCIONKĄ czy produkt jest wodą mineralną czy wodą źródlaną.

  • Kasia 01.06.2017

    Wszystko jest w gestii rodziców. Jeśli sami nie dają dobrego przykładu to ciężko i dzieciom pokazać. Polecam zacząć od siebie. Najlepiej wybierać delikatną wodę mineralną, np. ID'EAU i zacząć robić z niej koktajle owocowe, a potem stopniowo przechodzic od nich do samej wody mineralnej. Delikatna i o wysokim stopniu napowietrzenia zrobi swoje :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.