30.12.2019/17:22

Polskie instytucje wspierają budowę centrum handlowego na Ukrainie

W Charkowie ma zostać wybudowane nowoczesne centrum handlowe. Inwestorem jest ukraińska spółka Nikolsky LLC, a wykonawcą generalnym polska firma budowlana Unibep.

To nie koniec udziału Polaków w tej inwestycji. Długoterminowego kredytu w wysokości 53,6 mln euro ukraińskiemu inwestorowi udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego, natomiast kredyt zabezpieczony jest polisą KUKE.

Jednym z warunków udzielenia kredytu dla nabywcy jest zapewnienie, iż minimum 40 proc. produktów i usług dostarczanych i realizowanych w ramach kontraktu eksportowego będzie pochodzić bezpośrednio z Polski. Wraz z postępem prac budowlanych środki z kredytu będą wypłacane przez BGK bezpośrednio na rachunek polskiego eksportera. Za spłatę kredytu odpowiedzialny będzie ukraiński kredytobiorca Nikolsky LCC.

Wśród najemców centrum handlowego o powierzchni 52 tys. mkw znajdą się prawdopodobnie również polskie marki, przyczyniając się do wzrostu ich rozpoznawalności na rynku ukraińskim.

Jesteśmy zadowoleni, że będziemy realizować galerię handlową w Charkowie na Ukrainie – powiedział Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep  – Inwestor chce, byśmy zrealizowali obiekt „pod klucz”, co jest wyrazem wyjątkowego zaufania do naszych umiejętności – dodał.

Obiekt w Charkowie jest drugą galerią handlową, którą Unibep będzie realizował na Ukrainie. Wcześniej polska spółka podpisała umowę na realizację dużego centrum handlowego w Kijowie. W ten projekt również zaangażowany jest BGK.

– Widzimy ogromny potencjał w zwiększeniu eksportu na rynku ukraińskim i udzielone firmie Unibep finansowanie to kolejny projekt, w który się angażujemy. Poprzednią transakcję zrealizowaliśmy w listopadzie 2018 roku udzielając 41 mln euro kredytu na wykonanie kompleksu handlowo-rekreacyjnego w Kijowie. Zapewniamy finansowanie kontraktu, monitorujemy realizację inwestycji i wypłacamy środki bezpośrednio na rachunek eksportera, a polski przedsiębiorca nie ponosi ryzyka braku wypłacalności swojego kontrahenta. Nasze finansowanie zwiększa konkurencyjność polskiego eksportu – podkreślił Arkadiusz Zabłoński, dyrektor Biura Transakacji Zagranicznych w BGK.

Prezes KUKE Janusz Władyczak zaznaczył, że stabilizująca się Ukraina stwarza coraz większe szanse dla polskich przedsiębiorców. Gospodarka, która wróciła na ścieżkę wzrostu, potrzebuje gigantycznych inwestycji w najróżniejszych sferach, w czym doskonale odnajdują się nasze firmy, dobrze znające realia panujące u naszego sąsiada.

Udzielony inwestorowi przez BGK kredyt to drugie pod względem wartości bezpośrednie finansowanie na Ukrainie. Koszt kredytu wraz ze składką KUKE jest niższy dla zagranicznego kontrahenta, niż gdyby kredyt został udzielony przez bank lokalny. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.