29.11.2016/09:55

Polskie produkty sprzedawane w sklepach będą oznaczane na biało-czerwono

Od początku stycznia ma obowiązywać znak „Polski Produkt”, którym mają być oznaczane produkty, które powstały na terenie Polski. Jak informuje money.pl, resort rolnictwa właśnie wybrał wzór znaku jakim będzie oznaczana krajowa żywność.

Logo, to biało-czerwony prostokąt w kształcie flagi z napisem "Produkt polski". Resort argumentuje, że „prosty wzór znaku bardzo łatwo będzie konsumentom kojarzył się z krajowymi wyborami – tło biało-czerwone, napis "Produkt polski” niestylizowany".

Sejm przyjął właśnie ustawę, która zakłada możliwość znakowania produktów spożywczych oznaczeniem „produkt polski”, jeśli ten powstał na terenie Polski, a w jego składzie nie ma więcej niż 25 proc. surowców z importu. Jak podkreśla „money.pl” oznacza to, że z logo lub samego napisu będą mogły korzystać na przykład zagraniczne koncerny pod warunkiem, że ich fabryki są zlokalizowane w naszym kraju. Z drugiej strony polska firma, która konfekcjonuje orzeszki ziemne lub wypala kawę, już z takiego oznaczenia skorzystać nie będzie mogła.

Kontrole w zakresie znakowania ma prowadzić Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Kary za nieuprawnione stosowanie znaku mogą sięgnąć nawet do 10 proc. przychodów firmy.

Więcej na money.pl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.