29.01.2016/13:55

Polskie sieci handlowe wspólnym głosem krytykują propozycję ministerstwa

Forum Polskiego Handlu, organizacja zrzeszająca sieci handlowe z polskim kapitałem, wyraziło zaniepokojenie założeniami do projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, którymi Ministerstwo Finansów podzieliło się w poniedziałek.

FPH przypomina, że według pierwotnych założeń ustawa miała realizować trzy cele: zapewnić wpływy budżetowe z przeznaczeniem na ważne cele społeczne, uniemożliwić transfer nieopodatkowanych zysków za granicę, a także wyrównać szansę pomiędzy polskimi przedsiębiorcami a zagranicznymi sieciami handlowymi.

- Przedstawione założenia do ustawy nie realizują dwóch najważniejszych elementów mogących uzdrowić sytuację na polskim rynku handlowym. W obecnym kształcie zróżnicowanie opodatkowania pomiędzy rodzimymi przedsiębiorstwami handlowymi, a największymi międzynarodowymi sieciami nie wyniesie więcej niż 0,4 proc., w żaden sposób nie wyrównując szans w konkurencji rynkowej - czytamy w oświadczeniu FPH, do którego naszej redakcji udało się dotrzeć jako pierwszej.

Polskie przedsiębiorstwa podkreślają, że duże międzynarodowe sieci korzystają z przewagi kapitałowej i potężnej siły zakupowej wynikającej z obrotu generowanego na rynkach światowych. Dodatkowo sieci te korzystają z możliwości transgranicznej optymalizacji podatkowej, a 0,4 proc. wynikające z projektu nie zrównoważy efektów tych operacji.

Forum Polskiego Handlu podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko ws. konstrukcji nowego podatku. FPH liczy na powszechność i szczelność podatku obrotowego oraz kaskadowe jego naliczanie; chce też aby wartość zapłaconego podatku obrotowego odliczana była od podatku dochodowego. Polskie sieci handlowe dążą też do tego, aby z dodatkowego opodatkowania wyłączona została sprzedaż papierosów i wyrobów tytoniowych, które są już objęte akcyzą i posiadają urzędowo ustaloną cenę detaliczną oraz charakteryzują się sprzedażą na bardzo niskiej marży.

FPH ustosunkowało się także wprost do opublikowanych w poniedziałek założeń ustawy. Organizacja wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec dodatkowego opodatkowania sprzedaży w soboty i niedziele. Forum argumentuje to tym, że specjalna weekendowa stawka oznacza identyczne opodatkowanie rodzimych przedsiębiorców oraz dużych, międzynarodowych sieci.

Polskie sieci handlowe postulują także, aby - w związku z sezonowością sprzedaży detalicznej - podatek rozliczany był rocznie, ewentualnie z zastosowaniem miesięcznych zaliczek na poczet tego podatku.

Forum Polskiego Handlu liczy również na zmianę proponowanej przez Ministerstwo Finansów skali podatkowej na bardziej progresywną, "aby uniemożliwić transfer nieopodatkowanych zysków za granicę oraz wyrównać szanse pomiędzy polskimi przedsiębiorcami".

Poniżej propozycja FPH:
Obrót do 18 milionów netto rocznie – zwolnienie z podatku
Obrót od 18 do 500 milionów netto rocznie – podatek 0,25 proc.
Nadwyżka pow. 500 milionów do 4 miliardów netto rocznie – podatek 0,5 proc.
Nadwyżka pow. 4 miliardów netto rocznie – podatek 2,5 proc.

Forum Polskiego Handlu w swoim oświadczeniu zadeklarowało gotowość kontynuowania rozmów w celu wypracowania rozwiązań służących polskiemu rynkowi handlowemu.

FPH to organizacja zrzeszająca podmioty handlowe działające w oparciu o polski kapitał. Członkami Forum są następujące firmy i sieci: Agata Meble, Arhelan, Eko Holding, MarcPol, Mediaexpert, Grupa Polskie Składy Budowlane, Piotr i Paweł, Polomarket, Piotruś Pan, Stokrotka, Topaz oraz Przedsiębiorstwo Handlowe A-T.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.