25.05.2017/14:19

Polskie winiarstwo rośnie w siłę

Szymon Milonas, doradca w zakresie win, członek zarządu Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, właściciel firmy Wine rePublic zachęca na łamach Rzeczpospolitej do testowania polskich win. Zwraca uwagę, że zmienia się klimat a umiejętności polskich winiarzy rosną.

W Polsce może być ok. 500 sommelierów. Jak wskazuje w Rzeczpospolitej Szymon Milonas, są to osoby, które pracują w restauracjach lub w gastronomicznych częściach hoteli i doradzają gościom w doborze wina, a wcześniej wybierają wina dla danego miejsca. W naszym kraju nie ma jeszcze takiego zawodu jak sommelier. Dlatego branża stara się, żeby został on oficjalnie uznany, bo na razie każdy może nazwać się sommelierem.

Co ciekawe, Polak jest wicemistrzem Europy sommelierów. W Rzeczpospolitej czytamy, że jeżeli chcemy wyczuć różnice między winami, dużo zależy od tego w jakiej półce cenowej się poruszamy. Właściciel firmy Wine rePublic tłumaczy, że im wyższa półka cenowa, tym wina się bardziej od siebie różnią. Na podstawowej półce cenowej największe różnice będą między winami wytrawnymi, półwytrawnymi i półsłodkimi. Idąc dalej, 20-30 zł za butelkę, będzie można kupić już wina jednoszczepowe.

Więcej w Rzeczpospolitej

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.