23.06.2020/14:01

Ponad połowa pracowników z Ukrainy znajdzie zatrudnienie w przemyśle spożywczym i logistyce 

Największy popyt na pracowników z Ukrainy odnotowywany jest w przemyśle spożywczym, logistyce, obróbce drewna, produkcji sprzętu AGD. Do takich wniosków doszli analitycy  agencji zatrudnienia międzynarodowego Gremi Personal, którzy przeprowadzili badanie ofert pracy dla pracowników na polskim rynku pracy.

Wiele firm spożywczych odnotowało rekordową sprzedaż na początku pandemii, a także tradycyjnie wysoki popyt w okresie Wielkanocy. Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce produkcja niektórych produktów spożywczych wzrosła do prawie 200 proc.. Dotyczyło to głównie produktów o długim okresie ważności - konserwy, płatki zbożowe i mąka. Teraz firmy spożywcze rozpoczęły już przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Fabryki przetwórstwa ryb i drobiu, fabryki słodyczy potrzebują rąk do pracy latem, ale nawet jesienią nie przewiduje się spadku popytu na siłę roboczą w przypadku drugiej fali pandemii.

W przypadku logistyki, znaczną liczbę wolnych miejsc pracy tłumaczy fakt, że pandemia zmieniła zachowanie konsumentów, a dla wielu firm internetowych nadeszły „złote czasy” handlu. Wiele sklepów i sieci spożywczych, które dotychczas koncentrowały się wyłącznie na tradycyjnych kanałach sprzedaży, zachęca klientów do zakupów online. Duże sieci spożywcze nadal otwierają centra dystrybucyjne, w których potrzebni są specjaliści z branży logistycznej, pracownicy magazynu lub operatorzy załadunku.

Biorąc pod uwagę dane z czerwca 2020 r. można przewidzieć, że do końca tego roku wolne miejsca pracy dla ukraińskich migrantów zarobkowych wyrażone procentowo pozostaną w następujących sektorach gospodarki:

Przemysł spożywczy – 38 proc.
Logistyka – 17 proc.
Przemysł drzewny i meblarski – 15 proc.
Przemysł budowlany – 11 proc.
Produkcja sprzętu AGD -10 proc.
Sezonowe prace rolnicze - 10 proc.
Działalność restauracyjna i hotelowa (HoReCa) - 5 proc.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.