23.06.2020/08:55

Popyt na gotówkę wzrósł w Europie o 50 mld euro w zaledwie pięć miesięcy

Pandemia koronawirusa zwiększyła zapotrzebowanie Europejczyków na banknoty. W ostatnich pięciu miesiącach ilość gotówki znajdującej się w obiegu w strefie euro zwiększyła się o 50 mld euro, z 1,29 bln na początku stycznia do 1,34 bln w pierwszym miesiącu maja – oszacowała firma BuyShares.

Z danych Statista i Europejskiego Banku Centralnego wynika, że na początku 2010 r. wartość banknotów euro, będących w obiegu, wynosiła ok. 800 mld. Pięć lat później po raz pierwszy przekroczyła jeden bilion i stopniowo rosła w kolejnych latach, by w ostatnim tygodniu 2019 r. osiągnąć sumę 1,28 bln euro.

Jednak od początku 2020 r., gdy miliony europejskich konsumentów ruszyły na „paniczne” zakupy z obawy przed zapowiadanym lockdownem, wartość banknotów będących w obiegu w strefie euro zaczęła gwałtownie rosnąć. W pierwszym kwartale mieliśmy do czynienia z największym wzrostem od kryzysu finansowego w 2008 r.

Jak pokazują statystyki, tylko w tygodniu od 16 do 22 marca 2020 r. do obiegu trafiły dodatkowe banknoty o łącznej wartości 20 mld euro. W kwietniu popyt na nową gotówkę był już nieco niższy, oscylował pomiędzy 4 a 8 mld euro tygodniowo.

Według danych firmy Statista, najbardziej przywiązani do gotówki są Albańczycy, Serbowie i Grecy – płacą gotówką odpowiednio za 89,8, 81,3 i 77,6 proc. wszystkich zakupów w POS.

Najrzadziej używają gotówki Brytyjczycy i Skandynawowie – płatności gotówkowe we wszystkich tych krajach spadły poniżej 20 proc. wszystkich transakcji sklepowych, a w Islandii jest to tylko 8,4 proc. transakcji.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.