27.03.2017/13:10

Popyt na słone przekąski wzrósł o 6,5 proc.

Mitem jest, że słone przekąski są kategorią, która nie ma możliwości wzrostu na bazie trendu prozdrowotnego. Dowodem jest choćby rosnąca sprzedaż niesolonych orzechów.

Z danych instytutu badawczego Nielsen wynika, że popyt na słone przekąski w Polsce zwiększył się w zeszłym roku o 6,5 proc.* O ile w przypadku chipsów ziemniaczanych i chrupek wzrosty sprzedaży były stosunkowo niewielkie (odpowiednio o 3,3 proc. i 4,1 proc.), to w kategorii orzeszków solonych zanotowano przyrost na poziomie 10 proc., popcornu gotowego do spożycia – 17,1 proc., a orzeszków niesolonych aż 22,8 proc.

– Chipsy ziemniaczane mają największy, sięgający jednej trzeciej udział wolumenowy w kategorii słonych przekąsek, który dodatkowo zwiększył się w czerwcu i lipcu 2016 roku, na co prawdopodobnie miały wpływ mistrzostwa Europy w piłce nożnej. W tygodniu rozpoczynającym mistrzostwa aż 60 proc. produktów sprzedało się w ramach promocji – wyjaśnia Dominika Biszczanik, analityk Nielsena. Podobnego zdania jest Beata Bardzińska, specjalista ds. marki w spółce The Lorenz Bahlsen Snack‑World. – Mocnym impulsem dla zwiększonych zakupów były wydarzenia sportowe, w które obfitował rok 2016. Najwyraźniej widać przy tym wpływ mistrzostw Europy w piłce nożnej. Drugi pod względem wielkości segment słonych przekąsek stanowią nasiona i orzechy, ze wzrostami sprzedaży wolumenowej na poziomie 14 proc. Najwyższy udział w całej kategorii słonych przekąsek osiągnęły one w grudniu (w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia prawie jedna trzecia produktów sprzedała się w ramach promocji).

Nowości, ale nie tylko

Eksperci zwracają uwagę na kilka trendów, wyraźnie wpływających na kategorię słonych przekąsek. – Coraz większe znaczenie mają nowości, przy czym najefektywniejsze wprowadzenia dotyczą całych linii produktowych, np. Crunchips z Żaru czy Lajkonik Kulki, a nie pojedynczych SKU. W ramach nowości coraz większą popularność zyskują edycje limitowane. Nie można też zapominać o wzroście znaczenia produktów markowych kosztem marek prywatnych – wymienia Małgorzata Kopeć z działu Catman w firmie The Lorenz Bahlsen Snack ‑World. Potwierdzeniem jej słów są dane firmy Nielsen, z których wynika, że Kulki marki Lajkonik, które pojawiły się na rynku w lutym 2016 roku, w krótkim czasie osiągnęły 1,5 proc. udziałów wartościowych w kategorii słonych wypieków**.

– Konsumenci docenili charakterystyczny kształt, chrupkość oraz bardzo intensywne smaki, niespotykane do tej pory w kategorii słonego pieczywa. Największą popularnością cieszy się wersja o smaku pizzy – mówi Małgorzata Stojanowska-Szulejko, kierownik ds. marki w The Lorenz Bahlsen Snack‑World. Małgorzata Skonieczna, dyrektor ds. korporacyjnych na Europę Środkową w firmie PepsiCo Consulting Polska, także wskazuje na nowości, dodając modę na dogadzanie konsumentom m.in. poprzez dopasowywanie wielkości opakowań do ich potrzeb.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.