17.07.2018/10:26

Posłanka PO: Producenci rzepaku tracą na zakazie handlu w niedziele!

Bożena Kamińska, posłanka Platformy Obywatelskiej, prosi ministra rolnictwa i rozwoju wsi o pomoc dla producentów rzepaku, którzy mają być poszkodowani w wyniku... zakazu handlu w niedziele. Jak twierdzi Kamińska, rolnicy będą stratni, bowiem stracą cztery lub pięć dni.

- Niestety okazuje się, że zakaz handlu w niedziele ma swoje negatywne skutki także dla polskich rolników, a zwłaszcza dla producentów rzepaku - tłumaczy Kamińska w interpelacji poselskiej złożonej pod koniec czerwca. - Wiadomo, że w trakcie trwających żniw istotny jest każdy dzień. Tegoroczne zbiory rzepaku zaczną się prawdopodobnie stosunkowo wcześnie, za mniej niż dwa tygodnie. Jeżeli będzie sprzyjająca pogoda, to potrwają one około miesiąca. Tak więc przez zakaz handlu w niedziele rolnicy mają wyjęte 4-5 dni z 30 intensywnej pracy, do której przygotowania trwają cały rok - napisała posłanka.

Jak podkreśliła w dalszej części interpelacji, produkcja rzepaku jest jedną z najbardziej spopularyzowanych produkcji rolnych w Polsce, zajmującą ponad 900 tys. hektarów. - Oprócz zbóż nie ma drugiej rośliny, która zajmuje taką powierzchnię upraw! - zauważa Kamińska.

Przedstawicielka Platformy Obywatelskiej precyzuje, że głównym problemem polskich producentów rzepaku jest to, że wielu z nich nie posiada odpowiednich powierzchni magazynowych. - Muszą więc od razu jechać z zebranym rzepakiem do skupu. Producenci, którzy mają odpowiednie magazyny, także nie mogą zbyt długo zwlekać ze sprzedażą plonów. Gdy występuje problem z pogodą, a tak w ostatnich latach jest bardzo często, to im szybciej rzepak trafi do tłoczni, tym lepiej - wyjaśnia.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, z zakazu handlu w ostatnie dni tygodnia wyłączone są placówki handlowe, "w których jest prowadzony wyłącznie skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego". Skup rzepaku nie został tutaj wymieniony.

Jak podkreśla Kamińska, rzepak "to jest bardzo delikatna roślina, więc źle przechowywana traci na swojej wartości. O tym także zdaje się wiele osób zapomina".

Posłanka PO zapytała ministra rolnictwa, jakie kroki zamierza podjąć MRiRW "aby ten niezwykle istotny problem producentów rzepaku skutecznie i szybko rozwiązać" oraz o to, czy jest szansa na odpowiednio szybką nowelizację ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Kamińska pyta też, dlaczego podczas wprowadzania ustawy o zakazie handlu w niedziele MRiRW "nie interweniowało w sprawie producentów rzepaku". - Czy nie uważa Pan ponadto, że ustawodawca nie dysponował wystarczającą wiedzą w zakresie produkcji rolnej i uważał, że w naszym kraju produkuje się tylko zboże i owoce? - napisała posłanka w interpelacji.

Kamińska liczy także na informację od ministra, czy producenci rzepaku będą mogli liczyć na "pokrycie ewentualnych strat wynikających z obowiązującej w obecnym kształcie ustawy o zakazie handlu w niedziele". Do momentu publikacji niniejszego artykułu, minister rolnictwa nie odpowiedział na tę interpelację. Zgodnie z prawem, ma na to 21 dni liczonych od dnia otrzymania interpelacji.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • cyr 03.08.2018

    Posłankom i posłom z PO już dziękujemy. Na pewno nie chodzi im o rzepak, rolników, tylko o własny interes.

  • nhjfgbnfbn 18.07.2018

    Nikt nie bierze pod uwagę awarii sprzętu rolniczego które zdarzają się także w niedziele.
    Gdzie kupić części zamienne?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.