14.09.2016/13:17

Posłowie dyskutowali w Sejmie o relacjach sieci handlowych z dostawcami

We wtorek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy regulującej relacje na linii sieci handlowe-dostawcy. Jeszcze przed pierwszymi pracami nad projektem w komisjach, przedstawiciele klubów PiS, Kukiz '15 i WiS zapowiedzieli, że będą głosować za taką ustawą. Nowoczesna nie zamierza jej poprzeć, a PO i PSL uzależniają swój głos od tego, jakie poprawki uda się wprowadzić do projektu.

Rządowy projekt zaprezentowany został w Sejmie przez Zbigniewa Babalskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przedstawiciel resortu podczas wystąpienia podkreślał, że struktura łańcucha dostaw żywności sprawia, iż jest on szczególnie podatny na nieuczciwe praktyki handlowego. - Są to częste praktyki, które rażąco odbiegają od dobrego postępowania handlowego oraz są sprzeczne z zasadą dobrej wiary i uczciwego obrotu i są jednostronnie stosowane przez jednego partnera handlowego wobec kontrahenta - oznajmił Babalski. Jego zdaniem proponowany przez MRiRW projekt ukróci tego typu praktyki.

W trakcie wystąpień w imieniu klubów poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że docierają do niego informacje, iż sieci handlowe próbują przerzucać uchwalony niedawno przez parlament podatek od sprzedaży detalicznej na swoich dostawców, wymuszając na nich obniżki cen. - Ta ustawa również temu ma przeciwdziałać - stwierdził, dodając, że na taki projekt ustawy, jak ten omawiany, "rolnicy i producenci żywności czekali latami", gdyż "na rynku funkcjonuje bardzo wiele podmiotów gospodarczych, które z oszustwa, złodziejstwa uczyniły sposób na osiągnięcie sukcesu biznesowego".

Poseł Tadeusz Aziewicz z Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że końcowe stanowisko jego klubu zależało będzie od tego, jak przebiegną prace w komisjach. Na chwilę obecną wątpliwości PO dotyczą przede wszystkim "niedookreślonych i bardzo szeroko rozumianych" definicji pojęć przewagi kontraktowej oraz jej nadużywania.

Platforma zastanawia się też, czy proponowane przepisy nie powinny zostać wdrożone poprzez nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a nie poprzez odrębną ustawę. Ponadto PO pragnie wyjaśnień, dlaczego dodatkowa ochrona prawna przewidziana rządowym projektem obejmuje tylko produkty rolno-spożywcze. Klub Aziewicza ma także wątpliwości, czy proponowane rozwiązania okażą się skuteczne w praktyce.

Projekt ustawy autorstwa MRiRW co do zasady popierają także przedstawiciele klubu Kukiz '15. Poseł Jarosław Sachajko podkreślał we wtorek, że nawet jeśli nie wszystkie sprawy powinny być regulowane ustawowo, to obowiązkiem państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego. Kukiz '15 chce, aby w projekcie doprecyzować wysokość kar grożących za złamanie prawa, oraz by uzupełnić projekt ustawy o zapisy pozwalające na odstąpienie od wymierzania kary, gdy szkoda zostanie naprawiona jeszcze przed wszczęciem postępowania.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • 8 14.09.2016

    A posłowie Nowoczesnej i Kukiza to nawet pytania nie zadali? Kpina jakaś.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.