08.01.2019/14:23

Posłowie interweniują w sprawie podwyżek VAT-u od napojów

Stanisław Tyszka z Kukiz`15 i Małgorzata Niemczyk z Platformy Obywatelskiej złożyli interpelacje poselskie w sprawie planowanej podwyżki stawek VAT od napojów i nektarów. Dokumenty wpłynęły m.in. do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Finansów.

- Plany ministerstwa w tym zakresie są całkowicie niezrozumiałe – zarówno ze względu na interes producentów, jak i konsumentów - pisze w interpelacji Stanisław Tyszka.

Jak tłumaczy poseł, podwyżka podatku VAT na napoje i nektary z 5 do 23 proc. doprowadzi do radykalnego wzrostu cen nektarów i owoców oraz obniżenia ich jakości ze względu na rosnące koszty produkcji. - Podwyżka nie skłoni Polaków do kupowania przez to soków 100-procentowych jako zdrowszych, ponieważ te i tak są drogie, a na ich zakup mogą sobie pozwolić tylko najbardziej zamożni konsumenci. Ponadto nie jest prawdą, że wszystkie nektary na polskim rynku zawierają sztuczne substancje - dodaje poseł Tyszka.

Wicemarszałek sejmu zwraca także uwagę na możliwy spadek zapotrzebowania polskiego przemysłu napojowego na jabłka, marchew i wiśnie o 75 proc. Jak podaje w interpelacji, klienci przez wzrost cen stracą nawet 450 mln złotych. - Plany ministerstwa są więc ewidentnie szkodliwe dla polskiej gospodarki i nie służą jej rozwojowi - pisze Stanisław Tyszka.

Poseł Kukiz`15 w zapytaniu skierowanym do Ministerstwa Finansów chce dowiedzieć się, jakie są przyczyny planowanych zmian, dlaczego ministerstwo chce dobić polski przemysł spożywczy, polskie rolnictwo i polskich konsumentów, czy wycofa się z pomysłów oraz czy ministerstwo rozważa wprowadzenie ulg podatkowych dla przedsiębiorców produkujących 100-procentowe napoje owocowe w celu obniżenia ich kosztów produkcji.

Z podobnymi kwestiami do Ministerstwa Finansów oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciła się posłanka PO, Małgorzata Niemczyk. - To zniszczy polskich sadowników, producentów nektarów i napojów owocowych lub warzywnych. Wprost odbije się także na konsumentach. Polacy chętniej od przeciętnego Europejczyka kupują soki, nektary i napoje owocowe. Dotychczas chętnie sięgali po napoje zawierające 20 proc. soku z dodatkami substancji słodzących dzięki atrakcyjnej cenie - tłumaczy Małgorzata Niemczyk.

Posłanka pyta ministerstwa m.in. o to, dlaczego chcą podnieść podatek a także czy w jakikolwiek sposób zostaną zrekompensowane straty sadowników.

Stanowiska posłów opozycji są zgodne m.in. z postulatami przedstawicieli firm branżowych. Julian Pawlak, prezes zarządu Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków stwierdził, że wzrost stawki VAT zmniejszy konkurencyjność napojów owocowych i warzywnych, względem innych produktów do picia na rynku. - Będzie to miało poważne konsekwencje zarówno dla producentów (najczęściej polskich przedsiębiorców), konsumentów, ale również dla sadowników. Adaptacja branży przetwórczej do nowej sytuacji rynkowej oznacza spadek zapotrzebowania na surowiec o ok. 75 proc. Będzie to potężny cios również dla sadowników, w sytuacji kiedy niezbędne jest zagospodarowanie każdej tony surowca - tłumaczy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.