05.03.2020/20:33

Pozytywne dane dotyczące inflacji

W średnim okresie inflacja osiągnie cel, zaś stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca 2021 roku – Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska skomentował dane RPP.

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych (stopa referencyjna wynosi 1,50%). Podtrzymała ocenę, zgodnie z którą „obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną, a jednocześnie umożliwia realizację celu inflacyjnego w średnim okresie”.

Podobnie jak przed miesiącem, Rada oczekuje, że „w najbliższych kwartałach roczny wskaźnik inflacji może utrzymywać się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego ze względu na oddziaływanie czynników o charakterze podażowym i regulacyjnym, a więc pozostających poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej. Wraz z wygaśnięciem wpływu tych czynników oraz oczekiwanym osłabieniem tempa wzrostu PKB inflacja będzie się obniżać. W horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej dynamika cen będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego”. Taką ocenę wspierają wyniki marcowej projekcji inflacji.

Marcowa projekcja NBP - inflacja zrewidowana w górę, wzrost PKB w dół

Przewidywana w marcowej projekcji NBP ścieżka inflacji w latach 2020-2021 została – w porównaniu z projekcją listopadową – zrewidowana w górę. Zgodnie z projekcją – przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP – inflacja znajdzie się z 50-proc. prawdopodobieństwem w przedziale 3,1-4,2% w 2020 r. (wobec 2,1%-3,6% w projekcji listopadowej), 1,7-3,6% w 2021 r. (wobec 1,6-3,6%) oraz 1,3-3,4% w 2022 r.

Oznacza to, że zgodnie z projekcją inflacja znajdzie się w latach 2021-2022 na poziomie zbliżonym do celu inflacyjnego RPP. W projekcji marcowej utrzymana została spadkowa trajektoria tempa wzrostu PKB w kolejnych latach i została ona zrewidowana w dół w porównaniu do ścieżki przedstawionej w listopadzie. Oczekiwane w projekcji tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,5-3,9% w 2020 r. (wobec 2,7-4,4% w projekcji listopadowej), 2,1-3,9% w 2021 r. (2,3-4,2%) oraz 1,8-3,7% w 2022 r.

Prezes NBP studzi oczekiwania na obniżki stóp procentowych

Na konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP Adam Glapiński nie poinformował explicite, czy marcowa projekcja uwzględnia wpływ epidemii koronawirusa na przedstawione w niej prognozy. Ze względu, iż projekcja została opracowana na podstawie danych i informacji opublikowanych do 18 lutego br. uważamy, że wpływ epidemii został w niej uwzględniony w ograniczonym zakresie. Podczas konferencji prezes NBP zaznaczył, że „panika związana z epidemią koronawirusa niesie ze sobą pewne ryzyko osłabienia koniunktury”. Dodał on również, że trudno obecnie ocenić skalę tego ryzyka.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • pratchawiec 05.03.2020

    Teraz widać co dają rządy samych swoich. Wprawdzie rząd rozdaje pieniądze obywatelom mimo braku ich żadań Najniższe wynagrodzenie, 500+ ,13 -te i14-te emerytury a po cichu wprowadza dla wszystkich podatek inflacyjny ,który niweczy nie tylko te benefity ale uderza w oszczędności obywateli . Wraz z końcem kadencji Prezesa NBP, władza też zakończy swoją działalność i wówczas okaże się że się wszyscy "za darmo tych pączków najedli" jak w starym kawale ,a niektórzy jeszcze sowicie dopłacili. A le będą też tacy którzy latami będą wspominać jak to dużo im PIS dał.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.