13.06.2019/10:15

Pracownicy Jeronimo Martins z zarzutami korupcji i prania pieniędzy!

Prokuratura z Portugalii postawiła w środę 12 czerwca zarzuty korupcyjne i prania pieniędzy dziesięciu pracownikom Grupy Jeronimo Martins, w tym jednemu wysokiemu rangą pracownikowi z Polski - podają lokalne media. Cztery osoby z tego grona zostały zatrzymane.

Wśród czterech zatrzymanych osób jest trzech mężczyzn i jedna kobieta, wszyscy w wieku od 40 do 65 lat. Pozostałym sześciu osobom postawiono zarzuty, jednak ich nie zatrzymano. To właśnie wśród nich, jak podają portugalskie media, jest wysoki rangą pracownik Jeronimo Martins zatrudniony w Polsce.

Portugalska telewizja TVI podaje, że aresztowano także dwóch menedżerów firmy dostarczającej ryby do należących do JM supermarketów Pingo Doce. Zdaniem organów ścigania, mieli oni zapewnić sobie pierwszeństwo dostaw do sieci w zamian za korzyści finansowe. Proceder trwał, mimo że konkurencyjni dostawcy ryb oferowali lepsze ceny. Konsekwencją takiej praktyki były szkody finansowe dla Jeronimo Martins.

Telewizja TVI powołując się na źródła w policji podaje, że dwóch spośród zatrzymanych pracowników oskarżonych jest o przyjęcie łącznie 1 mln euro łapówki.

Jak podają portugalskie media, śledztwo w tej sprawie trwało od roku. Według TVI, to Jeronimo Martins samo poinformowało policję o potencjalnych nieprawidłowościach i współpracowało z policją w toku śledztwa.

Środowa operacja policji zyskała kryptonim "Rappel". W jej ramach przeprowadzono przeszukania w 18 miejscach (m.in. w Lizbonie oraz w centrum logistycznym JM w mieście Azambuja), skonfiskowano kilka wysokiej klasy pojazdów, dokumenty, sprzęt komputerowy i inne materiały potencjalnie powiązane z przestępstwami, a także 400 tys. euro w gotówce.

Aktualizacja, 13.30:

- Sprawa dotyczy postępowania prowadzonego w Portugalii przez tamtejszą policję w związku z zawiadomieniem złożonym przez sieć Pingo Doce i w żaden sposób nie dotyczy działań naszej sieci - przekazało redakcji wiadomoscihandlowe.pl biuro prasowe Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • jurny stefan 13.06.2019

    Barany Polskie zanoszą kase to trzeba gdzieś ulatniać

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.