09.01.2017/15:58

Pracownicy Tesco domagają się podwyżek. Będzie kolejny spór zbiorowy?

Związkowcy z działającej przy Tesco Polska organizacji zakładowej NSZZ "Solidarność" domagają się od sieci podwyżki wynagrodzeń dla kasjerów-sprzedawców o 350 zł brutto, a dla kierowników sklepów, stoisk i zastępców kierowników o 200 zł. Zapowiadają zarazem, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione do 1 lutego, to wejdą z Tesco w (kolejny już) spór zbiorowy.

W piśmie przesłanym przez Solidarność do centrali Tesco, datowanym na 4 stycznia, znajdują się również inne postulaty. Pracownicy Tesco chcą wprowadzenia nagród jubileuszowych, powiązanych ze stażem pracy w firmie. Osoba, które przepracuje pięć lat w sieci, miałaby otrzymać nagrodę w wysokości 50 proc. podstawowego wynagrodzenia brutto. Kolejne nagrody przyznawane byłyby co pięć lat, a ich wysokość wzrastałaby o 50 punktów procentowych. Po 40 latach spędzonych w firmie, pracownik miałby otrzymać bonus sięgający 400 proc. podstawowego wynagrodzenia.

Związkowcy wnioskują także do Tesco o wprowadzenie dodatkowej, czteromiesięcznej odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę w drodze wypowiedzenia lub porozumienia z przyczyn niedotyczących pracowników. Ostatni postulat to wprowadzenie 10-proc. dodatku do wynagrodzeń dla pracowników, których wynagrodzenie jest niższe niż 3 tys. zł z tytułu "każdej zmiany zakresu czynności i/lub zmiany nazwy stanowiska dla pracowników, w tym każdej zmiany, która wystąpiła w okresie od 1 stycznia 2014 r.".

Ostatni z wymienionych postulatów ma być odpowiedzią związkowców na zwiększanie zakresu obowiązków przez pracodawcę. W październiku Solidarność za pośrednictwem swojej strony internetowej informowała o tym, że kasjerzy i pracownicy punktów obsługi klienta w Tesco przejmują częściowo obowiązki związane ze sprzątaniem sklepu, co miało wynikać z decyzji sieci o zmniejszeniu ilości godzin pracy firmy sprzątającej. W opinii związkowców, obowiązki te stanowić miały "ukrytą formę zmiany umowy o pracę, poprzez nałożenie na pracownika obowiązków niemieszczących się w granicach rodzaju umówionej pracy".

Solidarność podwyżek pensji dla pracowników Tesco domaga się od 1 marca 2017 r. Związkowcy chcą jednak, by sieć zgodziła się na nie jeszcze przed końcem stycznia - w innym wypadku zapowiadają wejście w spór zbiorowy. Nie byłby to pierwszy tego typu przypadek - przypomnijmy, Solidarność w sporze zbiorowym z Tesco po raz ostatni była w okresie od września 2014 r. do maja 2016 r. Po blisko dwóch latach sporu, strony porozumiały się w zakresie podwyżek, które wdrożono w lipcu 2016 r.

- Od wielu lat inwestujemy w wynagrodzenia i świadczenia, czego najlepszym przykładem są wprowadzone w lipcu minionego roku podwyżki wynagrodzeń, w wysokości średnio 7 procent - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Michał Sikora, kierownik ds. komunikacji Tesco Polska.

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • pracownik bożka 12.01.2017

    Od początku TESCO tam pracuje 1600 netto,cały etat-to kpina

  • anonimowy pracownik 10.01.2017

    Czyli że w lipcu były podwyżki tak duże, że konkurencja na starcie miała do zaoferowania więcej niż Tesco po podwyżkach. Po prostu wypłaty w Tesco są jak strzał w ryj. Upodlają pracowników. 1900-2000 netto to w obecnych czasach totalne minimum, żeby jakoś normalnie żyć. Konkurencyjne firmy tyle płacą, albo i nawet więcej, także dlaczego Tesco nie może?

  • TheUnforgivven 10.01.2017

    Czyli że dopiero co w lipcu były podwyżki, a pracownicy już ubiegają się o kolejne?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.