03.06.2021/10:32

Pracownicy Tesco pozwali firmę w sprawie dot. równości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Teraz TSUE wypowiedział się na ten temat

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, odpowiadając na pytanie prejudycjalne, z którym zwrócił się do niego brytyjski sąd pracy w Watford, rozpatrujący sprawę dotyczącą równości wynagrodzeń pracowników Tesco. Orzeczenie w trybie prejudycjalnym zostało wydane pomimo Brexitu i wiąże wszystkie sądy krajowe UE, w tym sądy polskie, które w przyszłości mogą spotkać się z podobnym problemem. Zgodnie z wyrokiem, na zasadę równości wynagrodzeń pracowników płci męskiej i żeńskiej ustanowioną w prawie Unii można w sporach pomiędzy jednostkami powoływać się bezpośrednio zarówno w przypadku "takiej samej pracy", jak i "pracy takiej samej wartości".

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
  • Najważniejsze informacje z branży;
  • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
  • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także