12.12.2019/13:45

Pracownik może odmówić zabicia karpia powołując się na klauzulę sumienia

Pracownik może odmówić zabijania karpia i pracy przy sprzedaży żywych ryb, jeśli nie pozwala mu na to sumienie. I nie może z tego powodu zostać zwolniony - podaje "Rzeczpospolita". 

Według "Rzeczpospolitej" w kwestii zabijania ryb prawo pracy jest jednoznaczne: "Pracownik może odmówić zabicia karpia, a pracodawca nie może zmusić go do wykonania takiego polecenia ani wyciągnąć negatywnych konsekwencji w znaczeniu dyscyplinarnym" - czytamy.

Dziennikarze podkreślają, że na klauzulę sumienia można powoływać się wyłącznie w przypadkach istotnych i nie może być ona wykorzystywana do uchylania się od pracy. Wskazują, że jeśli sprawa trafi do sądu, to pracownik musi wykazać jakie przekonania lub wierzenia uniemożliwiły mu wykonanie polecenia przełożonego. Z ich analiz wynika, że w przypadku powołania się na klauzulę sumienia pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem, "jednak tylko wtedy, gdy czynności, których wykonania odmawia pracownik, stanowią istotę pracy".

W praktyce pracownik sklepu, który odmówi zabicia karpia, nie powinien obawiać się rozwiązania umowy czy konsekwencji prawnych, bo zabijanie zwierząt nie jest istotą pracy w sklepie. Istotne jest jednak to, czy w momencie podjęcia zatrudnienia pracownik wiedział lub mógł przewidzieć, że jego praca będzie wymagać od niego wykonywania czynności, na które nie pozwalają mu jego poglądy. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.