30.11.2018/12:25

Prawo stawia wysoko poprzeczkę producentom czekolady

Czekolada i inne wyroby czekoladowe muszą spełniać bardzo restrykcyjne, ściśle określone w przepisach prawnych wymagania jakościowe – mówi Marek Przeździak, prezes Polbisco Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych na łamach dziennika „Puls Biznesu”.

Jak czytamy w dzienniku, określone są one w dyrektywie 2000/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 2000 r. odnoszącej się do wyrobów kakaowych i czekoladowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

W Polsce przepisy te są wdrożone przez rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej wyrobów kakaowych i czekoladowych. Wymienione przepisy określają skład i wymagania jakie musi spełniać czekolada, czekolada mleczna, śmietankowa, biała, nadziewana, czekoladki (pralinki) i inne.

Przykładowo: Czekolada otrzymywana jest z wyrobów kakaowych i cukrów i musi zawierać nie mniej niż 35 proc. suchej masy kakaowej, w tym nie mniej niż 18 proc. tłuszczu kakaowego i nie mniej niż 14 proc. beztłuszczowej suchej masy kakaowej.

Czekolada mleczna otrzymywana jest z wyrobów kakaowych, cukrów, mleka lub produktów mlecznych i musi zawierać nie mniej niż: 25 proc. suchej masy kakaowej, 14 proc. suchej masy mlecznej, 2,5 proc. beztłuszczowej suchej masy kakaowej, 3,5 proc. tłuszczu mlecznego, 25 proc. całkowitej zawartości tłuszczu kakaowego i tłuszczu mlecznego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.