21.11.2016/15:51

PRCH w dwa dni zebrała 75 tys. podpisów przeciwko zakazowi handlu w niedziele

Polska Rada Centrów Handlowych pochwaliła się wynikami przeprowadzonej w miniony weekend akcji "Tak dla otwartych niedziel", w ramach której w 50 centrach handlowych w Polsce zbierane były podpisy pod petycją skierowaną do premier Beaty Szydło ws. "zaniechania prac nad ustawą ograniczającą handel w niedzielę".

O inicjatywie PRCH informowaliśmy już przed kilkoma dniami. Przypomnijmy, akcja zorganizowana została w kontrofensywie do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, pod którym "Solidarność" i inne organizacje zebrały ponad 0,5 mln podpisów i który niedawno skierowany został do sejmowej komisji. Projekt ten przewiduje wprowadzenie zakazu handlu w niedziele za wyjątkiem kilku niedziel przedświątecznych i wyprzedażowych. Zakaz nie obowiązywałby niektórych sklepów, m.in. niewielkich placówek przy stacjach benzynowych, oraz takich sklepów, w których za ladą w niedzielę stanąłby właściciel.

Inicjatorzy akcji "Tak dla otwartych niedziel" oceniają, że projekt ustawy złożony w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Wolna niedziela" oraz NSZZ "Solidarność" przewiduje jedne z najbardziej restrykcyjnych w Europie rozwiązań regulujących zakaz handlu w niedziele. Twierdzą też, że projekt ten nie zawiera pełnej i rzetelnej oceny skutków regulacji oraz narusza konstytucyjne zasady: zaufania obywateli do państwa prawa i pewności prawa, społecznej gospodarki rynkowej i wolności działalności gospodarczej, proporcjonalności, oraz równości wobec prawa.

Zbiórka podpisów pod petycją przygotowaną przez Polską Radę Centrów Handlowych wciąż trwa internecie (takdlaotwartychniedziel.pl).

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Rick 22.11.2016

    Ale się wystraszyli kapitaliści,którzy zbudowali te centra handlowe, że stracą krociowe zyski z wynajmu,bo będą musieli obniżyć czynsze dla wynajmujących. Mam nadzieję,że posłowie się nie ugną przed tym naciskiem i przegłosują ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.Będą mieć wdzięczność ok miliona pracowników handlu,którzy spędzą niedziele z rodziną !!!!

  • Polak 22.11.2016

    Organizatorzy tej akcji równie cyniczni jak naziści w Auschwitz
    Pracownikom pewnie powiedzą "Arbeit macht frei"

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.