20.03.2018/14:56

Prezes Ellipsis Energy na KM2018: Efektywność energetyczna to wyzwanie

O tym jak oszczędzać energię, a co za tym idzie redukować koszty w zakładach przemysłowych i obiektach należących do sieci handlowych – mówił na III Kongresie Mięsnym 2018 Adam Dominiak, prezes Ellipsis Energy.

Ekspert przypomniał, że zgodnie z ustawą o efektywności energetycznej, w zeszłym roku duże przedsiębiorstwa były zobowiązane do przeprowadzenia audytów. Ostatecznie przeprowadzono ich w 2017 roku ponad 3,5 tys. – Wyniki audytów pokazują m.in., że w całej gospodarce narodowej jesteśmy w stanie zredukować zużycie energii o 2-3 proc. Dzięki nim dowiedzieliśmy także wiele o tych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstw, w których możliwa jest poprawa efektywności energetycznej – komentuje Adam Dominiak. Podkreśla przy tym, że jego firma wykonała ponad 150 takich audytów. - Wykonaliśmy też więcej niż 300 audytów efektywności energetycznej pozwalających naszym klientom pozyskać dofinansowanie działań proefektywnościowych na poziomie ponad 50 mln zł. Zaufało nam już 200 unikalnych klientów – dodaje.

Prezes Ellipsis Energy zwraca uwagę, że wśród najbardziej znaczących obszarów i nośników energii wykorzystywanych w branży mięsnej wyróżnić należy energię elektryczną oraz ciepło wytwarzane z węgla lub gazu ziemnego. – Jeśli chodzi o energię elektryczną, to w zakładach mięsnych służy ona przede wszystkim do wytwarzania chłodu, ale też sprężonego powietrza. Używa się jej do zasilania silników i napędów linii produkcyjnych. W dalszej kolejności odpowiada również za oświetlenie – wskazuje ekspert. – W przypadku ciepła, w omawianych zakładach zazwyczaj pochodzi ono z węgla lub gazu ziemnego i służy do wytwarzanie pary technologicznej oraz ciepłej wody wykorzystywanej do celów grzewczych i produkcyjnych – zaznacza.

W ocenie Adama Dominiaka, na bazie wniosków z przeprowadzonych w zeszłym roku audytów, można zdefiniować największe wyzwania i problemy przedsiębiorstw z branży mięsnej w obszarze związanym z energią. – Należą do nich chwilowe braki zasilania z sieci elektroenergetycznej oraz braki izolacji termicznych infrastruktury i armatury, szczególnie ciepłowniczej i chłodniczej. Poza tym zauważyliśmy istotny brak kadry zajmującej się wyłącznie kwestiami energetycznymi w zakładach – przyznaje prezes Ellipsis Energy. – Kolejna rzecz, to brak opomiarowania energii i wiedzy na temat rzeczywistych zużyć – akcentuje.

Wskazuje również na problem, jakim jest brak planowanych inwestycji w infrastrukturę energetyczną. - W firmach działania podejmowane są głównie w przypadku awarii. Tymczasem źródła energii są albo wyeksploatowane, albo nieoptymalnie dobrane, zatem nie wykorzystują w pełni aktualnych możliwości technologicznych generacji energii elektrycznej, ciepła i chłodu – podsumowuje Adam Dominiak.

Ellipsis Energy działa na polskim rynku od 2015 roku. Specjalizuje się w usługach audytorskich w dziedzinie poprawy efektywności energetycznej. Doradza w zakresie energetyki w wielu sektorach gospodarki oraz przemysłu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.