23.05.2017/11:11

Prezes Maspexu: Ustawa o przewadze kontraktowej jest zbyt restrykcyjna!

– Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi jest zbyt restrykcyjna – mówił Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Maspex Wadowice podczas debaty otwierającej 10. Kongres Rynku FMCG 2017.

Według Pawińskiego, nawet za działania nieumyślne, przewiduje ona gigantyczne sankcje. Kary finansowe za jeden dzień opóźnienia płatności za dostarczone produkty dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro, by za nieudzielenie w terminie informacji na wniosek UOKiK osiągnąć gigantyczną kwotę 50 mln euro.

– Mam nadzieję, że lęki o stosowanie tak wysokich kar okażą się nieuzasadnione. Rodzi się jednak pytanie, dlaczego tworzy się restrykcyjne prawo, którego ostrze dopiero później łagodzi praktyka stosowania – pytał retorycznie prezes Pawiński.

Szef Maspeksu zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy są co roku zasypywani nowymi przepisami. W 2015 roku mieliśmy 1700 nowych aktów prawnych, które zajęły ponad 20 tys. stron A4. W ubiegłym roku było ich już ponad 32 tys. W tym samym czasie Czesi wyprodukowali 400 nowych przepisów, a Szwedzi, którzy są wyznacznikiem stabilności prawnej – 200. – W Polsce produkujemy zbyt wiele aktów prawnych, których nikt nie jest w stanie poznać. Tym sposobem obniżamy rangę prawa – stwierdził uczestnik debaty.

W jego opinii ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej niczemu nie służy, a nawet może być szkodliwa. – Mamy w rozsądny sposób ukształtowane relacje z kontrahentami, zarówno rolnikami, jak i odbiorcami naszych produktów. Nakładanie kar za samą formę zawieranych umów pisemnych uznajemy za wchodzenie państwa w zbyt intymne sprawy relacji z parterami biznesowymi. Są obszary, które być może w związku z tymi obostrzeniami ucierpią – podsumował prezes Maspeksu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.