19.12.2016/09:32

Simon Smith, prezes Nestle Polska: Naszym priorytetem jest wzrost poprzez innowacje (wywiad)

O planowanych inwestycjach, rozwijaniu eksportu, trendach konsumenckich oraz rynku pracy w Polsce portal wiadomoscihandlowe.pl rozmawiał z Simonem Smithem, prezesem Nestle Polska.

Nestlé ogłosiło, że do 2020 r. zatrudni w Polsce 700 nowych pracowników oraz przyjmie 600 osób na praktyki i staże. Mowa tu tylko o osobach do 30. roku życia, tak więc faktyczny wzrost zatrudnienia w firmie będzie jeszcze wyższy. Czy to oznacza, że Nestlé planuje w najbliższych latach spore inwestycje w Polsce?

Nasze działania zorientowane są na wzrost, a w parze ze wzrostem idzie zwiększanie zatrudnienia. Cały czas nasza firma rozwija się dzięki inwestycjom, jakie przeprowadzamy w zakładach, a każda inwestycja, jeśli jest nacechowana właściwym podejściem, oznacza stworzenie dalszych możliwości zatrudnienia. Dobrym przykładem jest nasz zakład Purina pod Wrocławiem, w którym produkowana jest karma dla zwierząt. Dwa lata temu w tym miejscu nikt nie był zatrudniony, a teraz poziom zatrudnienia przekracza 750 osób.

Jakie zatem inwestycje zaplanowało Nestlé na najbliższe cztery lata w Polsce?

Największa inwestycja, jaką teraz przeprowadzamy, to właśnie rozbudowa zakładu Purina. W ciągu ostatnich dwóch lat przeznaczyliśmy na realizację tej fabryki 800 mln zł. Zamierzamy kontynuować inwestowanie w tym miejscu, zwiększając przy okazji zatrudnienie.

Na jakim etapie znajduje się ta inwestycja?

Najprawdopodobniej powierzchnia zakładu zostanie potrojona. Produkty wytwarzane w tym miejscu trafiają nie tylko na polski rynek, ale do całej Europy. Na całym kontynencie widzimy wielkie zapotrzebowanie na karmę dla zwierząt typu premium. Ta kategoria rośnie bardzo szybko, co jest dobrą wiadomością zarówno dla Nestlé, jak i dla Polski, bowiem oznacza kolejne inwestycje i zwiększanie zatrudnienia w naszej fabryce.

A co z innymi zakładami Nestlé w Polsce? Gdzie jeszcze zamierzacie najmocniej inwestować?

Drugim obszarem, w którym planujemy inwestycje, jest fabryka produktów czekoladowych w Kargowej. Tutaj także inwestujemy nie tylko z myślą o rynku polskim, lecz o całej Europie. Zakład w Kargowej to dla nas główne w Europie miejsce produkcji wafli typu Princessa. W przyszłości planujemy kolejne inwestycje w tym miejscu.

Jakie środki zamierzacie przeznaczyć na rozbudowę i modernizowanie wszystkich swoich zakładów w Polsce?

Jesteśmy na etapie, w którym trudno jest to oszacować. Na początku roku zakończyliśmy drugi etap inwestycji, rozpoczynamy produkcję w trzecim etapie. Już planujemy kolejny. Natomiast w przypadku Kargowej trudno stwierdzić, kiedy dokładnie zdecydujemy się na zwiększenie mocy produkcyjnych. Wiemy, że potrzebny będzie dodatkowy wolumen, natomiast nie wiemy jeszcze, kiedy to nastąpi.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Ninas 19.12.2016

    Což za korporacyjna ściema. Ludzie zawijaja sie jak szczury z okretu Nestle. Ta firma jest najlepszym przykladem jak nie traktowac pracownikôw. On mowi o zatrudnianiu? Chyba z lapanki, nic co mowi nie jest prawda wewnatrz firmy, panika i nerwowe poszukiwanie frajerow do pracy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.