15.09.2016/15:51

Prezes OSM Łowicz: Pakiet mleczny to kpina

Pakiet mleczny to kpina urzędników Unii Europejskiej z producentów i przetwórców mleka - powiedział Jan Dąbrowski, prezes OSM Łowicz na XIV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej.

Szef mleczarni z Łowicza podkreśla, że dziś mówi się już głośno o tym, że o likwidacji kwot mlecznych zadecydowały błędne założenia. – Zaprzestanie kwotowania doprowadziło do wielkiego kryzysu, nie tylko w Polsce, ale we wszystkich państwach UE. Pakiet mleczny w ogóle nie zafunkcjonował. Mgliste obietnice na temat stabilizowania rynku mleka, bez stworzenia jakichkolwiek narzędzi, które by to umożliwiały, nie miały szans na spełnienie – zauważa Jan Dąbrowski. Co więcej, jego zdaniem „Agencja Rynku Rolnego i Komisja Europejska robią wszystko, żeby zniechęcić producentów i przetwórców mleka nawet do tych nieskutecznych, ale jednak istniejących form iluzorycznej pomocy”.

- Za mleko zgłoszone do skupu interwencyjnego w kwietniu, pieniądze w mojej spółdzielni będą na koniec października albo nawet w listopadzie, czyli po upływie pół roku – wskazuje prezes OSM Łowicz. – ARR nie działa w interesie producentów i przetwórców mleka, lecz w interesie Komisji Europejskiej. Nic się pod tym względem nie zmienia, chyba że na gorsze. Nieustannie kwestionowane są np. palety, właściwości skupionego mleka, wyniki badań... To pogłębia obraz indolencji instytucji funkcjonujących z pieniędzy podatników, które powinny stabilizować rynek, a nie mu szkodzić. Oczekujemy jakiegokolwiek sensownego działania, ale niestety tego działania nie ma – akcentuje.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.