14.04.2016/18:57

Prezes POHiD: Opinia posła Abramowicza jest dalece niesprawiedliwa

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, ocenia opinię posła Adama Abramowicza, jakoby POHiD "w ogóle nie chciał płacić w Polsce podatków", za dalece niesprawiedliwą. W komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Juszkiewicz tłumaczy też, że stanowisko jej organizacji w kwestii podatku handlowego jest niezmienne i przejrzyste.

- POHiD od początku uczestniczył w konsultacjach i w dalszym ciągu deklaruje dobrą wolę i chęć dialogu z rządem. W spotkaniach konsultacyjnych POHiD wielokrotnie przedstawiał swoje stanowisko, poparte wieloma analizami zewnętrznych ekspertów, potwierdzających możliwość realizacji celu fiskalnego i wyrównania szans, przy zachowaniu zgodności z prawem unijnym - podkreśla prezes organizacji.

Renata Juszkiewicz zaznacza, że obie propozycje podatku handlowego przedstawione podczas środowych konsultacji w Sejmie, czyli albo stawka liniowa 0,9 proc. przy kwocie wolnej 204 mln zł rocznie, albo progresja 0,4 proc. - 0,8 proc. - 1,4 proc. przy kwocie wolnej na poziomie 18 mln zł, nie odpowiadają postulatom zgłaszanym przez Polską Organizację Handlu i Dystrybucji.

- Od początku POHiD był i jest przeciwny podatkowi progresywnemu, gdyż w myśl prawa unijnego jest to nieuprawniona pomoc państwa i dyskryminacja, kwestionowana przez Komisję Europejską. Zaprezentowana przez zespół propozycja podatku liniowego daleko odbiega od stanowiska POHiD prezentowanego podczas konsultacji gdyż jego stawka, tj. 0,9 proc., jest rażąco wysoka, a kwota wolna 204 mln zł zwalnia ponad 60 proc. rynku od płacenia daniny, co również zakwestionuje KE - wylicza Juszkiewicz.

Prezes organizacji zrzeszającej największe, zagraniczne sieci handlowe działające na polskim rynku podkreśla także w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl, że POHiD przedstawiał podczas wcześniejszych konsultacji podatku handlowego organizowanych przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego dane na temat tego, ile podatków odprowadzają w Polsce firmy zrzeszone w organizacji. Juszkiewicz informowała zespół Abramowicza, że tylko w 2014 r. siedem sieci zrzeszonych w POHiD zapłaciło łącznie 700 mln zł podatku CIT, 2 mld zł podatku PIT oraz 8 mld zł podatku VAT.

Czytaj także:
Abramowicz: POHiD nie chce płacić w Polsce żadnych podatków

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.