06.02.2017/13:01

Prezes UOKiK: Chcemy, by handel nie kombinował, jak obchodzić przepisy

- UOKiK zawsze liczy na zaufanie ze strony handlu. Nie jesteśmy po to, aby przeszkadzać, lecz stajemy w stronie słabszego. Chcemy, by handel był bardziej konkurencyjny, a nie kombinował, jak obejść przepisy. Ale zakładanie z góry jak będzie, przypomina wróżenie z fusów - mówi w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W połowie 2017 r. w życie wejdzie – podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę - ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej. Jakie są jej główne założenia i cele?

Bezpośrednim celem ustawy jest wyeliminowanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami prowadzącymi działalność w zakresie produkcji, przetwórstwa i dystrybucji produktów rolnych i żywności. Ustawa dotyczy stosunków między firmami prowadzącymi obrót produktami rolnymi i spożywczymi, jeśli łączna roczna wartość obrotów między stronami umowy przekracza 50 tys. zł rocznie, a całkowity roczny obrót przedsiębiorcy podejrzanego o nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej przekracza 100 mln zł.

Potrzeba wprowadzenia regulacji wynikała z nierównowagi wśród uczestników łańcucha dostaw żywności. Po jednej stronie mieliśmy stronie silne ekonomicznie, skonsolidowane podmioty sektora dystrybucji, a często także przetwórstwa. A po drugiej - słabsze, rozdrobnione podmioty produkujące surowce rolne i artykuły spożywcze.

Dla prawidłowego funkcjonowania łańcucha dostaw żywności niezbędne jest zachowanie dobrych relacji między wszystkimi jego ogniwami. Ustawa ma zapewnić przedsiębiorcom stabilność finansową, która pozwoli na utrzymanie wysokiej jakości produktów i odpowiedniego poziomu inwestycji w sektorze. Chodzi o stworzenie równoważnych warunków konkurowania, tak, aby wszyscy uczestnicy tych rynków mieli poczucie funkcjonowania na tych samych zasadach, bez względu na ich potencjał ekonomiczny.

Jakie kary nakłada ustawa na nieuczciwych przedsiębiorców?

Nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej może skutkować nałożeniem przez prezesa UOKiK kary pieniężnej w wysokości nie większej niż 3 proc. obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Ponadto, jeżeli przedsiębiorca nie udzieli informacji żądanych przez prezesa urzędu lub udzielił informacji nieprawdziwych, wprowadzających w błąd, bądź utrudni przeprowadzenie kontroli, może spotkać się z sankcją o równowartości do 50 mln euro.

Prezes urzędu może ponadto nałożyć na osobę pełniącą funkcję kierowniczą lub wchodzącą w skład organu zarządzającego przedsiębiorcy karę pieniężną do pięćdziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw m.in. za utrudnianie kontroli.

Czy będą kary dla firm, które niesłusznie oskarżą partnera biznesowego?

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.