21.06.2021/11:25

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK: Relacje pomiędzy sieciami handlowymi a dostawcami wymagają uporządkowania [WYWIAD]

- Sieć handlowa nierzadko stosuje system wielopoziomowych rabatów, uzależnionych choćby od wolumenu sprzedaży, okresu, (...) a także dodatkowe retro rabaty czy rabaty uzależnione od innych zmiennych. To wszystko powoduje, że dostawca przystępując do współpracy lub ją kontynuując może mieć bardzo poważne trudności w ocenie, jakie będą realne skutki ekonomiczne tej decyzji i czy współpraca w ogóle będzie rentowna. Tego typu system niekiedy bardziej przypomina loterię, w której uczestnikom pokazuje się atrakcyjną nagrodę, jednak regulamin i zmienność zasad w trakcie jej trwania powodują, że głównym wygranym jest jej organizator - mówi w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit 8 bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z bycia naszym Subskrybentem!

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
 • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
 • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 45 tys. materiałów dziennikarskich
 • Dostęp do wszystkich galerii zdjęć i materiałów wideo
 • Satysfakcję z przynależności do unikalnej społeczności ludzi ze świata handlu/FMCG skupionej wokół portalu wiadomoscihandlowe.pl - największego tego typu serwisu w Polsce
Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Dostawca 01.07.2021

  Działania pana prezesa, to w dużej mierze polityka. Kary dla Biedronki itp. Nic z tego nie wynika dla dostawców. Mówi, że chciałby aby sieci nie zmieniały zasad, to może samo Państwo przestanie ciągle zmieniać i mieszać w przepisach, w prawie, tak aby sieci i dostawy uzyskali stabilność. Ponadto jak dostawca nie potrafi policzyć, co mu się opłaca w ustalonych warunkach z siecią, to niech sprzedaje na bazarach, a nie pcha się do sieci. Oczywiście wielokrotnie komentowałem informacje o UOKiK i wskazywałem, które sieci jakie robią "numery" aby wyciągnąć kasę. Wiem że sieci do UOKiK wysyłają tony dokumentów i co z tego wynika? To wszystko wygląda jak Antonow z maseczkami. Dużo PR a maseczki po terminie. Tak jest i tu duży PR kary dla Biedronki i żadnych regulacji nie ma. Co pan prezes chce osiągnąć publikując raport na podstawie, którego sieci mają same się poprawić? Gratuluję pomysłu. Ten temat można zrobić w 3 m-ce wystarczy tylko zatrudnić osoby, które przez lata "zjadły zęby" na negocjacjach i kruczkach jakie proponują sieci. Które znają kontrakty sieciowe. Bo to nie wystarczy przeczytać zapisy tu należy mieć praktyczne doświadczenie jak, to działa. Niestety pensja urzędnika jest zbyt mała aby ktoś (nawet KAM) zdecydował się na taka pracę. Nic z tego nie będzie bo sposobów na obchodzenie dziwnych regulacji będzie zawsze sporo.

 • Nova 24.06.2021

  Bardzo dobry artykuł i wspaniale ze Uokik bierze się porządnie za ten temat. To w nim jest nadzieja na uczciwe warunki współpracy dla dostawców sieci handlowych.

 • blackhorse 23.06.2021

  A sklepy nie mają kosztów i ryzyka? Tylko dostawcy? Sklepy mają coraz wyższe koszty i większą konkurencję. Nikt z dostawców się nie przejmuje tym. Dostawca zawsze spada na 4 łapy, bo jak nie temu to dostarczy innemu. Dostawcy i organizatorzy sieci to pijawki.

 • sd 22.06.2021

  karierowicz

 • TM 22.06.2021

  Sieć narzuca rozwiązania typu jak obniżka towarów obniż cenę natychmiast, jak podwyżka komponentów nie podwyższymy Ci, albo podwyżka będzie jak wyrazimy zgodę (z reguły nie wyrażają) prosta droga do upadku i bankructwa

 • kolo 22.06.2021

  nie oszukujmy się - tak było, jest i nadal będzie dopóki słabszy chce, a właściwie musi, handlować z silniejszym... inwencja oszusta jest niczym nieograniczona, na każdy zakaz ma gotowych dziesięć nowych "rozwiązań".

 • producent 22.06.2021

  wszystkie sieci to pijawki

 • Kupiec 22.06.2021

  A kiedy pan prezes zajmie się koncernami zachodnimi, które to mają tak skonstruowane warunki że sieć nie sprzeda nawet sztuki towaru bez ich nadzoru?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także