20.11.2017/15:24

Prezes Zakładów Mięsnych Silesia: Rynek faworyzuje dużych przetwórców mięsa

Rynek będzie faworyzować firmy mięsne, które są w stanie sprostać wymaganiom sieci handlowych pod względem jakości i wolumenów produkcji - zauważa w rozmowie z serwisem wiadomoscihandlowe.pl Krzysztof Woźnica, prezes Zakładów Mięsnych Silesia.

Konsolidacja branży mięsnej przyspieszyła. Czy to trwały trend?

Rzeczywiście, proces nabrał tempa. W Polsce o przyspieszeniu konsolidacji w branży mięsnej na przestrzeni ostatnich kilku lat bardzo dużo się mówiło i pisało. Warto jednak zauważyć, że na dziś przyczyny tego procesu są inne niż były kiedyś. Patrząc na branżę, można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że dzisiaj każdy jest otwarty na negocjacje, co było niemożliwe jeszcze kilka lat temu. Poczucie własności było niezmiernie mocno zakorzenione w właścicielach firm. Jednak z upływem lat, znalezienie spadkobiercy, który chciałby przejąć schedę i prowadzić biznes w niełatwym dzisiaj środowisku, stało się bardzo trudne. To jedna z przyczyn procesu koncentracji.

Jakie są inne przyczyny?

Kolejny istotny czynnik to oczywiście pieniądze. Przyjrzyjmy się jak wiele firm jest obciążonych kredytami, które były zaciągane na potrzeby inwestycyjne, niezbędne do przeprowadzenia w wielu zakładach, aby sprostać wymaganiom stawianym przez rynek. Do tego wszystkiego należy dołożyć jeszcze „nieszczęścia”, które dosięgły branży mięsnej w ostatnim czasie, jak ptasia grypa czy afrykański pomór świń (ASF). No i mamy odpowiedź dlaczego proces ruszył. Oczywiście nie możemy też zapominać o zmianach jakie zaszły w strukturze handlu w Polsce. Duże grupy zakupowe oraz ich wysokie wymagania często są zupełnie nie do przeskoczenia dla średnich przedsiębiorców. Rynek będzie więc faworyzować firmy mięsne, które są i będą w stanie sprostać wymaganiom sieci pod względem jakości i wolumenów. Myślę, że widoczny będzie także trend na integracje pionową, czyli budowanie pełnego łańcucha produkcji, jak to robi Grupa Cedrob. Produkcja pasz, produkcja żywca i drobiu, ubój zwierząt, rozbiór oraz przetwórstwo. 

Rozwińmy wątek dotyczący tego, jak konsolidacja branży mięsnej wpłynie na handel detaliczny.

Konsolidacja branży mięsnej tak naprawdę jest w interesie zakładów przetwórczych. Łączenie się w większe grupy daje im przewagę lub inaczej, nie osłabia ich pozycji względem dużych graczy po stronie handlu. Musimy patrzyć na zmiany zachodzące na rynku detalicznym, to tam powstają grupy handlowe, podmioty łączą się ze sobą i stawiają większe wymagania swoim dostawcom. Według badań GfK Polonia, w 2015 roku sklepy wielkoformatowe kontrolowały ok. 60 proc. głównych kanałów detalicznych FMCG. Do tego dołóżmy jeszcze proces konsolidacji sklepów małoformatowych i mamy wynikową obecnych zmian. Małe sklepy na dzisiaj szukają swojego miejsca na rynku - również łączą się w grupy, przekształcają swój profil biznesowy. Naszym celem jest bycie liderem w przetwórstwie mięsnym. Sami nie bylibyśmy w stanie tego planu zrealizować, ale będąc w Grupie Cedrob, ten cel jest dla nas całkowicie realny. Nasza oferta będzie o wiele szersza niż dotychczas, co sprawi, że portfel naszych klientów się również powiększy.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.