27.03.2020/17:19

Producenci żywności do Jarosława Kaczyńskiego: To jak planowa eksterminacja całej branży

Długotrwała utrata miejsc pracy przez co najmniej 15 000 osób oraz bankructwa tysięcy polskich firm – takie skutki może mieć przyjęcie „Ustawy o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów”. Aby nie dopuścić do tego scenariusza, dziewięć największych organizacji pracodawców z branży produkcji i przetwórstwa żywności – sektora strategicznego dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego Polaków – wystosowało apel do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego oraz do szefów klubów parlamentarnych.

Przedsiębiorcy postulują odrzucenie już procedowanych oraz o zaprzestanie wdrażania do końca 2020 r. wszelkich planowanych inicjatyw legislacyjnych, które mogą przyczynić się do zwiększenia obciążeń administracyjnych czy też publiczno-prawnych firm. Celem apelujących organizacji jest jak największe ograniczenie negatywnego wpływu koronawirusa na gospodarkę kraju, poprzez zapewnienie firmom podstawowych warunków do utrzymania ciągłości produkcji i zatrudnienia.

- Nasz apel ma na celu ochronę miejsc pracy Polaków. Wprowadzenie tak wysokiej opłaty w tak trudnym dla przedsiębiorstw momencie będzie oznaczało konieczność masowych zwolnień. Szacujemy, że w samych tylko zakładach przetwórczych pracę może stracić około 15 tys. osób. Jeżeli dołączymy do tego firmy kooperujące to możemy mówić o ok. 60 tys. osób które zostaną bezrobotne, gdyż jedno miejsce pracy w dużym zakładzie przetwórczym generuje ok 4 miejsc pracy w całej gospodarce. Osoby te z dnia na dzień mogą zostać bez zatrudnienia, a całe rodziny – bez podstawowego źródła utrzymana. Dziś kluczowe jest zapewnienie firmom podstawowych warunków do funkcjonowania. Odpowiedzią na to jest stabilna i adekwatna do sytuacji gospodarczej kraju legislacja, gwarantująca wsparcie przedsiębiorcom, a nie dobijanie zakładów pracy nowymi podatkami – mówi Andrzej Gantner, Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Odrzucona niedawno przez Senat „Ustawa o promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów”, to dobitny przykład rozwiązania legislacyjnego, które w ocenie setek polskich przedsiębiorców, jest szkodliwe i nie powinno w ogóle być rozpatrywane, uchwalane i wdrażane, tym bardziej w czasie tak potężnego kryzysu gospodarczego, z którym mierzy się nie tylko polska, ale
i światowa gospodarka.

- Wprowadzenie rozwiązania w procedowanej formule w dzisiejszych warunkach związanych z epidemią, oznacza pewne bankructwo dla większości polskich przedsiębiorstw branży napojowej. To jak planowa eksterminacja całej branży – akcentuje Jan Kolański z KIG Przemysł Rozlewniczy.

Zdaniem organizacji, które podpisały się pod apelem, pospiesznie przygotowana ustawa, bez oceny jej skutków dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, bez właściwego trybu konsultacji społecznych, zawierająca szereg błędów, w połączeniu z rozwijającą się epidemią koronawirusa, która dodatkowo przyczyni się do spowolnienia gospodarczego kraju, może doprowadzić do dramatycznych skutków.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Konrad 30.03.2020

  wszyscy płaczą, że służba zdrowia ma za mało pieniędzy ale jak trzeba coś dołożyć i to z pożytkiem dla konsumenta to już histeria! Trzeba faktycznie walczyć o interesy dużych koncernów napojowych bo to dla nas jest najważniejsze a zdrowie Polaków?

 • Ada 30.03.2020

  Popieram patriotyzm konsumencki - trzeba wspierać polskich producentów, szczególnie w okresie recesji!

 • Bob 29.03.2020

  Biedni właściciele firm z listy najbogatszych . Brawo Jarek, nie ulegaj im.

 • Pracownik 29.03.2020

  W okresie koniunktury właściciele wielkich firm robią wiele aby płacić mniejsze podatki i są OSTATNI do podnoszenia wynagrodzeń pracownikom, często trzeba odejść z firmy aby dostać podwyzke. W okresie dekoniunktury jako PIERWSI wyciągają rękę do Państwa , może niech najpierw sięgną do swoich kieszeni - maja z czego dołożyć aby przetrwać kilka miesięcy - po prostu mniej zarobią - zwłaszcza Ci z listy 100 najbogatszych Polaków. Chciwość nie ma granic.

 • GrzegorzE 28.03.2020

  Cała ta banda polityków zna się na gospodarce, jak niewidomy na strzelaniu z karabinu snajperskiego. Wszystkich do jednego wora, kamień i do stawu, a szczególnie Pislam

 • Halina 27.03.2020

  Nie poniżajcie się przed Jarkiem, o prostu nie głosujcie na Dudę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.