28.02.2020/12:46

Producenci żywności mają problem z wiarygodnością z powodu recyklingu

Organizacja Earth Island Institute, zajmująca się sprawami ekologii złożyła pozew przeciwko spożywczym gigantom. „Doskonale wiemy, czyje butelki zaśmiecają lądy, morza i oceany. Te firmy powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za tysiące ton plastiku, który produkują” – napisano w pozwie.

Jak podaje serwis Money.pl, powodowie chcą, by korporacje zostały zobowiązane do zapłaty za szkody wyrządzone przez zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi wód i gleby.

Drugie żądanie związane jest z edukacją i prewencją: domagają się, by koncernom zakazano reklamowania produktów jako nadających się do recyklingu, bo to tworzy mylne przekonanie, że samo wyrzucenie plastikowej butelki do odpowiedniego kosza rozwiązuje problem.

Otóż nie, gdyż większość plastikowych butelek zwyczajnie nie nadaje się do recyclingu – wbrew temu, co deklarują producenci.

W pozwie znalazło się 10 firm. To nie tylko największe korporacje w przemyśle spożywczym. Wśród nich jest m.in. Coca Cola, PepsiCo, Nestle, Clorox, Crystal Geyser, Mars, Colgate-Palmolive i Procter & Gamble.

Szacuje się, że tylko około 10 proc. plastiku podlega recyklingowi, ale dyrektor Earth Island Institute David Phillips zauważa, że jeśli zaktualizujemy te liczby po uwzględnieniu niedawnego załamania rynku recyklingu, prawdopodobnie okaże się, że zaledwie 5 proc. plastiku podlega przetworzeniu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.