09.05.2016/12:29

Producent piwa Tyskie i Żubr na sprzedaż! Kupią go Azjaci?

Kompania Piwowarska oraz inne aktywa SABMillera w Europie Centralnej i Wschodniej idą na sprzedaż. Koncern AB InBev, który jest w trakcie przejmowania SABMillera, zgłosił Komisji Europejskiej gotowość sprzedaży aktywów w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech, aby uzyskać zgodę jej organów antymonopolowych na domknięcie największej transakcji w historii rynku browarniczego w Europie.

Według Piotra Kuca, wiceprezesa zarządu firmy konsultingowej Augeo Ventures proces sprzedaży Kompanii Piwowarskiej i pozostałych aktywów SabMillera w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech będzie czasochłonny. - Samo badanie due diligence wszystkich podmiotów zajmie potencjalnych inwestorom dużo czasu. Dodatkowo, mało jest podmiotów, które stać na wyłożenie 6 mld dolarów, więc nie wykluczam sprzedaży w częściach – tłumaczy Piotr Kuc.

- Tym samym nie spodziewam się, że zamknięcie transakcji nastąpi przed drugą połową 2017 roku. Pamiętajmy, że AB InBev, SabMiller, Grupa Heineken i Grupa Carlsberg to cztery największe podmioty w branży browarniczej. Czołową dziesiątkę uzupełniają amerykańskie i azjatyckie koncerny. Na chwilę obecną, przyszłego właściciela upatrywałbym właśnie wśród azjatyckich browarów, bowiem przykład innych branżach pokazuje wyraźny trend transakcyjny na linii Azja-Europa – wyjaśnia wiceprezes Augeo Ventures.

Kliknij i przeczytaj więcej o transakcji:

Kompania Piwowarska idzie na sprzedaż!


Jak zauważa ekspert w pakiecie jest wiele atrakcyjnych browarów - Kompania Piwowarska jest liderem w Polsce - więc zainteresowanie będzie spore. Nie wykluczone jest również, że przejęciem aktywów SABMillera w Europie Centralnej i Wschodniej będą inwestorzy finansowi, czyli fundusze PE/VC.

- Do czasu zamknięcia transakcji w samej Kompanii Piwowarskiej niewiele się zmieni, bo firma musi pracować i zarabiać. Za pewne pojawi się presja na wyniki, ale to nic nowego dla spółek z branży – dodaje Piotr Kuc.

Po transakcji spodziewać się należy reorganizacji Kompanii Piwowarskiej. - Nowy właściciel będzie szukał synergii -  zwłaszcza kosztowych - z własnym biznesem. Częstym zjawiskiem jest wymiana części kadry zarządzającej, bo inwestor będzie chciał wprowadzić do firmy swoich ludzi. Pojawi się także nowa strategia, na rynek polski mogą zostać wprowadzone nowe produkty, np. z portfolio nowego właściciela – uważa ekspert Augeo Ventures.

Konkurenci będą chcieli wykorzystać moment słabości lidera aby zwiększyć udziały w rynku i przejąć klientów. - Zakładam, że Grupa Żywiec i Carlsberg będą starały się wykorzystać zamieszanie wśród pracowników Kompanii Piwowarskiej (KP) i zwiększyć swój udział w rynku kosztem KP – wyjaśnia Piotr Kuc.

Jak podkreśla ekspert, transakcji przeciętni konsumenci mogą nie zauważyć, bo zmiany w kluczowych markach piw przez nowego właściciela będą wprowadzane bardzo ostrożnie i stopniowo.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników firmy. - Warto zadać pytanie, czy zarząd firmy w Polsce będzie w stanie zapanować nad emocjami pracowników, które będą przybierać, im bliżej będzie do transakcji zastanawia się - Piotr Kuc, wiceprezes Augeo Ventures

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.