19.03.2020/13:04

Produkcja przemysłowa mocno w górę. Zaskakujące dane

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej. Urosła ona o 4,9 proc. rok do roku. To znacznie więcej niż przewidywali eksperci.

Konsensus rynkowy zakładał wzrost o ok. 1,6 proc. Eksperci podkreślają, że do takiego wyniku przyczynił się m.in efekt niskiej bazy sprzed roku w części kategorii. Ponadto ciepła zima dobrze wpłynęła na produkcję na potrzeby sektora budowlanego.

- W strukturze danych na uwagę zasługuje wysoka dynamika produkcji w działach odpowiadających za dostarczanie surowców i materiałów używanych w projektach budowlanych. W świetle wygasającego cyklu w inwestycjach publicznych, taka struktura produkcji jest dosyć zaskakująca. W naszej ocenie przyczyną utrzymującej się wysokiej dynamiki produkcji w tych działach była wyjątkowo ciepła zima, która umożliwiała prowadzenie prac budowlanych – komentuje Jakub Olipra, ekonomista banku Credit Agricole.

Dobry wynik produkcji przemysłowej to także zasługa dobrego eksportu. – Branże o dużym udziale eksportu w sprzedaży tj. „pozostały sprzęt transportowy”, „urządzenia elektryczne”, „meble” również odnotowały relatywnie wysokie dynamiki produkcji, co jest zaskoczeniem w kontekście obserwowanego wyhamowania wzrostu gospodarczego u głównych partnerów handlowych oddziałującego w kierunku wyraźnego zmniejszenia popytu na polski eksport – powiedział Olipra.

Zdaniem eksperta Credit Agricole lutowe lepsze od oczekiwań dane nt. produkcji przemysłowej dotyczą innej rzeczywistości niż ta, z którą mamy obecnie do czynienia, tj. sprzed wybuchu epidemii koronawirusa.

– Wstrząs gospodarczy związany z COVID-19 poprzez zerwane łańcuchy dostaw i efekty mnożnikowe przyczyni się naszym zdaniem do wyraźnego spadku produkcji w kolejnych miesiącach. Dodatkowym czynnikiem ryzyka w dół dla produkcji w najbliższych miesiącach jest przywrócenie granic, w tym granicy UE, co pogłębia zaburzenia w łańcuchach dostaw. Tym samym dostrzegamy istotne ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego, zgodnie z którą II kw. br. polski PKB spadnie o 0,5% r/r wobec wzrostu o 2,0% w I kw – powiedział Olipra

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • dd 20.03.2020

    w tym królestwie propagandy wszystko jest możliwe

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.