05.06.2017/17:30

Prof. Grzegorz W. Kołodko: szybciej dogonimy najbogatszych mając euro niż bez euro - wideo

Przyjęcie euro to jest problem praktyczny, choć niektórzy patrzą na to w kategoriach suwerenności narodowej. W niczym nie ograniczałoby to naszych możliwości, pod warunkiem, że będziemy prowadzić dobrą politykę gospodarczą i nie trzeba się będzie uciekać do dewaluacji złotego. Z euro będziemy się rozwijać szybciej niż bez euro - mówił prof. Grzegorz W. Kołodko podczas 10. Kongresu Rynku FMCG

– Co do momentu przyjęcia euro, ja rozumiem to w ten sposób, że teraz rząd mógłby wystąpić z inicjatywą i postawić sprawę na forum Komisji Europejskiej i wtedy przystąpilibyśmy do negocjacji kursu referencyjnego. Więc w skrajnie szybkim wariancie to jest rok 2020, a raczej jest to początek następnej dekady. To jest i tak już bardzo późno, bo warto przypomnieć, że taka Słowenia weszła już w roku 2007, a więc ponad 10 lat temu. I dzisiaj sytuacja jest taka, że prawdopodobnie nawet Bułgaria będzie wcześniej w euro, niż Polska – wyrażał zdziwienie prof. Kołodko.

– Gdy byłem pierwszy raz wicepremierem, ministrem finansów i pisałem program, trzecią część strategii dla Polski "Euro 2006", to nie spodziewałem się tego, że republiki poradzieckie takie jak Łotwa, Litwa, Estonia będą szybciej w euro, że Bułgaria będzie już do tych drzwi pukać, a w Polsce będzie się dalej dyskutować "po co i dlaczego", jakby nie dostrzegało się tego, że to jest jedno z najważniejszych spoiw integracji europejskiej, ale że to jest po prostu – pod warunkiem, że wchodzimy przy korzystnym kursie – opłacalne dla Polaków, dla przedsiębiorców, dla producentów, dla ludności, dla konsumentów – przekonywał b.wicepremier i minister finansów.

Zdaniem profesora, odwlekanie wejścia do strefy euro do czasu, aż Polska osiągnie PKB na poziomie 85% niemieckiego, jest błędem, ponieważ nasza gospodarka szybciej będzie doganiać najbogatsze kraje Europy przyjmując euro niż pozostając przy własnej walucie.

Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi prof. Grzegorza W. Kołodki podczas 10. Kongresu Rynku FMCG.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.