26.02.2019/16:47

Prof. Witold Orłowski, PwC: Rządowy program spotęguje konsumpcję. Na celowniku dobra trwałego użytku [OPINIA]

Rozbudowanie programów socjalnych, m.in. Rodzina 500+ na pierwsze dziecko oraz „trzynastka” dla emerytów to głośne hasła programu wyborczego PiS, realizacja którego w tym roku ma kosztować około 30 mld zł. Na pytanie, czy rzeka gotówki zaleje rynek FMCG odpowiedział prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Vistula i główny ekonomista PWC.

Wcale nie musi tak być, choć rzeczywiście duża grupa osób będzie wydawać na bieżące potrzeby więcej pieniędzy. Jednak w większej mierze te pieniądze zwiększą zdolność kredytową skłaniając Polaków do większych zakupów. Można wręcz mówić o paradoksie - kiedy ludzie mają niedostatecznie pieniędzy na zakupy większych rzeczy, to wtedy wydają więcej.

Biorą kredyty i kupują m.in. samochody ograniczając wydatki na mniejsze codzienne zakupy. Jedno jest pewne - te pieniądze trafią na rynek. Natomiast w jakiej części trafią do sektora produktów szybko zbywalnych (FMCG) trudno powiedzieć.

Ogromna część, a nawet większość zostanie przeznaczona na droższe zakupy, co może oznaczać, że rynek FMCG tak mocno nie odczuje przepływu dodatkowych środków. Ale generalnie, dla gospodarki to dobra wiadomość. Nie wiadomo jednak, który segment rynku na tym najbardziej skorzysta.

Intuicyjnie powiedziałbym, że większe oddziaływanie tego programu będzie widoczne w zakresie dóbr trwałego użytkowania, niż FMCG. Pamiętajmy, że w tym kontekście mówimy przede wszystkim o beneficjentach 500+. Z kolei, w przypadku emerytów dodatkowe pieniądze mogą być wydane na bieżące potrzeby.

Należy też dodać, że modyfikacja działającego programu 500+, gdzie do tej pory w większości beneficjentami były wielodzietne rodziny oszczędzające na codziennych wydatkach nieco zmieni efekt jego oddziaływania na rynek. Jeśli wcześniej, dodatkowa gotówka przyczyniała się do większej konsumpcji, to w przypadku rodzin z jednym dzieckiem - lepiej usytuowanych - te pieniądze mogą być przeznaczone na inne cele, m.in. zakup dóbr trwałego użytkowania.

Na nowym programie skorzysta też sektor restauracyjny. Więcej pieniędzy w kieszeni powoduje, że rośnie popularność jedzenia na mieście i tutaj spodziewałbym się wyraźnego efektu w postacie zwiększonych wydatków.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.